válkaČeskoslovenskoobjevy

Cliftonské vězení byla jen jeskyně s mříží

Cliftonské vězení byla jen jeskyně s mříží
Zdroj: atlasobscura.com

Vězení se staví v pevnostech, na ostrovech i v odlehlých lesích. V arizonském Cliftonu vybudovali své vězení jako podzemní jeskyni.

Tomáš Chalupa 4. prosince 2019

Malé hornické městečko Clifton v Arizoně mělo zajímavé zákony. Pokud byl někdo z města nebo vedlejšího Morenci odsouzen, nešel do vězení, ale do dolu. Ten byl totiž hlavním pohonem místní ekonomiky.

Jenže zloději příliš nechtěli pracovat v dolech a většinou se jim rychle podařilo utéct. V roce 1881 se tak v Cliftonu rozhodli, že by měli mít i normální vězení. A tak místní horníci vyhloubili celu do žulové skály. Konkrétně to byl místní kameník Margarito Varela, který vybudoval vězení. Jde o jednu jeskyni rozdělenou na dvě samostatné cely. Varela pomocí trhavin vyhloubil tunely, které vedou do této jeskyně. Menší cela byla určena pro nebezpečné kriminálníky, zejména vrahy, větší pak pro obecní pobudy, opilce a další běžné zločince.

Místní tradice říká, že když Varela dokončil práci a dostal za ni zaplaceno, vydal se hýřit do místního saloonu. Tam o několik hodin a sklenic whisky později Varela vytáhl svůj kolt a vystřelil do vzduchu. Chtěl si zjednat pozornost, aby všem přítomným řekl, že právě dostavěl místní vězení. Jenže střílet se ani do vzduchu v saloonu nesmělo, ten navíc patřil zástupci šerifa, takže Varela byl první, kdo si pobyt ve svém vlastním vězení vyzkoušel.

Vězení bylo používáno až do roku 1906, kdy byla celá oblast zaplavena při povodních. Vězni museli být zachraňováni pomocí lan, která jim spouštěli seshora z oken, u kterých museli nejdříve upilovat mříže. Od té doby bylo vězení opuštěno.

V roce 1929 ale začaly jeho opravy a v roce 1962 stát Arizona před jeho vchod umístil pamětní desku. Dnes je vězení chráněnou historickou památkou, kam je možné se vypravit a pořídit fotografie. Nejprve je ale potřeba zavolat do muzea v sousedním Chase Creeku a objednat se dopředu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu