válkaČeskoslovenskoobjevy

Člen slavného irského klanu se zhroutil. Podle DNA nejsou vůbec Iry!

Moderní vědecké postupy pomáhají odhalit pravdu, která je ovšem někdy bolestivá. Své o tom ví klan McNailů, kteří si zakládali na svém slavném irském původu. Test DNA z nich udělal potomky loupeživých vikingských mořeplavců.

Tomáš Chalupa 29. ledna 2015

McNailové se po celé generace pyšnili svou spřízněností se slavným irským králem Niallem Noigillachem (což znamená ten, co drží devět rukojmích). A mohli v tomto přesvědčení žít po další staletí, kdyby jeden ze členů rodu, genealog Vincent McNeil, nedostal nápad udělat analýzu DNA krve příslušníků tohoto rodu.

Není jasné, co ho k tomuto kroku vedlo, možná už tehdy v něm hlodaly pochybnosti, každopádně dokázal přesvědčit McNaily z Kanady, Austrálie, Skotska, Nového Zélandu a Austrálie, aby poskytli vzorky své DNA ke zkoumání. Výsledky byly těžkou ranou pro rodovou prestiž. Žádná spojitost s Irskem nebyla nalezena.

Přišlo se však na něco jiného. V žilách McNailů koluje norská krev, jsou potomci Vikingů! „Můžeme kompletně přepsat dějiny McNailů“ konstatuje Vincent McNail. Všechny slavné mýty a legendy, které se ke klanu McNailů váží, jsou podle něj velmi pěkné pohádky pro děti. „DNA a matka příroda ví, kdo doopravdy jsme,“ dodává McNail.

Na Vikingy ukazuje i fakt, že například ve Skotsku byli McNailové známí svým pirátským způsobem života, kdy ze svých lodí přepadávali a loupili v okolních vesnicích. Navíc jejich lodě zvané Birlinn jsou prý nápadně podobné vikingským Drakkarům. Klanové motto „Dobývej, nebo zemři,“ také nezní moc mírumilovně.

Jeden z představených klanu Angus McNail proto bere zjištění poměrně sportovně. „McNailové byli nechvalně známí piráti, nebudeme si nic nalhávat. Není proto žádné překvapení, že máme norskou DNA. Možná jsme poslední Vikingové,“ říká Angus McNail. A přidává ještě jeden vtip na úkor svého slavného klanu. „Když vezmeme v úvahu klanové motto “dobývej, nebo zemři,“ řekl bych, že vzhledem k tomu, že jsme nakonec skončili na malém ostrově Barra na Nových Hebridách, šlo nám rozhodně líp to umírání.“

Jenže ne všichni McNailové jsou osvícenci se smyslem pro humor. Sedmdesátiletý Paul McNail z Washingtonu se doslova zhroutil, když se o výsledcích dozvěděl. „Opravdu velmi nervózně jsem očekával, co z té analýzy bude. Když jsem dostal výsledky, doslova mě to citově zničilo. Zhroutil jsem se,“ uvádí Paul McNail. Svůj těžký žal překonával mnoho týdnů za pomoci tvrdé práce a láhve whisky. „Nakonec jsem si řekl, že když nejsem Kelt, je dobře, že nejsem ani Gal,“ uzavírá Paul McNail.

Další články

Zavří­t reklamu