válkaČeskoslovenskoobjevy

Civita di Bagnoregio: malebné středověké městečko pozvolna ztrácí půdu pod nohama

Civita di Bagnoregio: malebné středověké městečko pozvolna ztrácí půdu pod nohama
Zdroj: wikipedia commons/pbs.org
+ 4 fotky+ 5 fotek

Je něco zvláštně přitažlivého na místech odsouzených k zániku. Přesně to platí pro italské městečko Civita di Bagnoregio, které se po staletích díky své geologii postupně drolí a rozpadá. Vysloužilo si tím označení “umírající město”.

Yvonne Pokorná 4. února 2018

Město založili v 6. století před naším letopočtem Etruskové. Z obranných důvodů bylo postaveno na skalnatém ostrohu. Jak se zástavba na omezeném prostoru rozšiřovala, zarovnaly se časem hranice městečka s okraji náhorní plošiny. Tu tvoří asi dvě desítky metrů silná vrstva sopečné horniny, pod níž leží vrstvy měkkého jílu a písku, které jsou velmi náchylné k erozi.

Hrozící zkáza města byla patrná už před více než 500 lety, první domy postavené na okraji útesu se zřítily do údolí v 15. století. Historické záznamy uvádějí více než 130 významných sesuvů, z nichž nejničivější se odehrály v roce 1695 (následkem zemětřesení) a v roce 1730, kdy se zřítila celá jižní část města. Do nenávratna se propadlo i rodiště svatého Bonaventury, jenž se tu narodil v roce 1221.

V roce 1819 se naprostá většina města přestěhovala do sousedního Bagnoregia, které stojí na stabilnějším podkladu. Současná populace kolísá mezi sedmi obyvateli v zimě a více než sty v létě, kdy do Civita di Bagnoregio proudí turisté.

Od poloviny 19. století probíhají nejrůznější pokusy o záchranu města. Město bylo v roce 2006 zařazeno na seznam 100 nejohroženějších světových památek. Vědci vymýšlí způsob, jak zpevnit podloží a svahy, bohužel příroda jejich snahy hatí četnými zemětřeseními a vydatnými dešti. Je tak docela možné, že za několik desítek let kdysi bohaté město podlehne zubu času úplně.

Jednomu však Civita di Bagnoregio odolala: zásahům modernity, stejně jako ničivým pohromám obou světových válek. V uličkách města to dnes vypadá, jako by se zde zastavil čas.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu