válkaČeskoslovenskoobjevy

Citrus nebyl v antice jen osvěžující plod, byl to také symbol bohatství

Citrus nebyl v antice jen osvěžující plod, byl to také symbol bohatství
Zdroj: messagetoeagle.com

Citrony, pomeranče a další citrusové plody byly ve starém Římě velmi oblíbené. Není divu, v horkém podnebí tyto plody přinášejí osvěžení. Jak ukázala nová vědecká studie, v Římě sloužil citrus jako statusový symbol.

Tomáš Chalupa 11. září 2017

S touto teorií přišla archeobotanička Dafna Langgutová z Tel Avivu. Podle jejího výzkumu si tyto plodiny mohly dovolit pouze nejvýznamnější a nejbohatší osoby, proto mnohem více než potravu citrusy představovaly symbol bohatství.

Citrusové plody se dostaly na stoly římských velmožů importem z Izraele. První botanické pozůstatky citronů pocházejí ze 4. až 5. století před Kristem z perských královských zahrad poblíž Jeruzaléma. Odtud se postupně šířily do celého Středomoří.

V Římě se poprvé objevují zhruba v období, kdy žil Ježíš Kristus. Citrusy se tam dostaly od muslimských obchodníků z východu. Později se dovozu těchto plodin věnovali Janované a Portugalci, kteří je vozili ze svých dalekých cest po Orientu. To už se ale bavíme o středověku, konkrétně o 15. století.

Citrusy byly v antice žádanou obchodní komoditou, přisuzovaly se jim také léčivé účinky. Byly velmi vzácné, což jejich cenu ještě zvyšovalo. Dát si na stůl několik citronů bylo stejné jako si dnes pověsit na zeď originální obraz známého malíře. Ovšem ten, na rozdíl od citronů, neshnije, takže tyto symboly bohatství nakonec vždy skončily v žaludcích boháčů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu