válkaČeskoslovenskoobjevy

Císaře otočili ke zdi! Prvorepublikový malíř namaloval Masaryka na rub portrétu Franze Josefa

Císaře otočili ke zdi! Prvorepublikový malíř namaloval Masaryka na rub portrétu Franze Josefa
Zdroj: vhu.cz

Zajímavý recyklační portrét panovníka Františka Josefa I. z roku 1902 je dochován ve Vojenském historickém ústavu v Praze na Žižkově. Na rubu tohoto plátna je vyobrazen první československý prezident T. G. Masaryk. Zda český malíř použil plátno s portrétem rakousko-uherského císaře vědomě, anebo šlo o pouhou náhodu, zůstává otázkou.

Václav Pokorný 14. září 2018

Ve sbírkách Vojenského historického ústavu v Praze se nachází pozoruhodný recyklační portrét Františka Josefa I. z dílny Carla von Kobierského. Do sbírek ústavu se dostal formou převodu od 3. dělostřeleckého pluku v Terezíně.

Tento obraz je zajímavý tím, že na rubové straně plátna je vyobrazen československý prezident T. G. Masaryk. Autorem Masarykova portrétu z roku 1920 je český malíř František Šimbera, který jej vytvořil pro 3. dělostřelecký pluk v Terezíně, kde visel v prostorách tamního důstojnického kasina. Tato olejomalba je stylově nevyhraněná, silně pastózní (s velkým nánosem barev) a je znát, že vznikla narychlo, na úkor kvality.

Obraz byl v kasinu vystaven do roku 1942, a možná právě to, že na druhé straně obrazu byl objeven portrét císaře, jej zachránilo od likvidace. Signování Kobierského císařova portrétu zůstalo ukryto pod napínacím rámem plátna a odhaleno bylo teprve při restaurování obrazu v roce 2014.

Zůstává nezodpovězena jen jedna otázka, zda český malíř František Šimbera použil plátno vědomě s portrétem rakousko-uherského císaře k tomu, aby symbolicky uzavřel dobu starého mocnářství, anebo šlo skutečně o pouhou náhodu.

Realita mohla být však prostá. Po konci 1. světové války byl nedostatek všeho, i pláten na portréty nového představitele československého státu prezidenta T. G. Masaryka.
Autor proto vyrámoval z napínacího rámu původní císařův portrét a plátno jednoduše otočil.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu