válkaČeskoslovenskoobjevy

Císař Norton byl jediným císařem v dějinách USA, v San Franciscu ho milovali

Císař Norton byl jediným císařem v dějinách USA, v San Franciscu ho milovali
Zdroj: wikipedia commons
+ 8 fotek+ 9 fotek

San Francisco je město, jehož dějiny jsou plné nejrůznějších zajímavých postav. Jednou z těch nejznámějších byl nepochybně císař Norton I., vládce Spojených států a protektor Mexika.

Tomáš Chalupa 14. ledna 2020

Norton se nenarodil v San Franciscu ani ve Spojených státech, ale ve Velké Británii. Jeho rodiče zemřeli, když mu bylo dvacet, ale zanechali mu poměrně slušnou sumu peněz do začátku. A tak se Norton sebral a odjel do San Francisca jako miliony jiných lidí z celé Evropy, aby zde zbohatl a žil americký sen.

V té době se mnoho lidí snažilo zbohatnout hledáním zlata nebo diamantů. Ale Norton nechtěl hledat zlato, chtěl vydělávat na lidech, kteří do San Francisca proudili. Skoupil pozemky v okolí města, takže jejich cena rostla a nově příchozí lidé si je museli od něj kupovat. V nemovitostech se mu velmi dařilo, ale Norton chtěl bohatnout i jinak. Zrovna panoval nedostatek rýže, čímž její cena rostla, takže se rozhodl využít šanci a koupil náklad rýže z jednoho parníku, který zrovna připlul z Číny, a prodával ji za trojnásobek. Jenže kapitán lodi ho podvedl, když mu neřekl, že za jeho lodí plují další tři, které jsou rovněž naložené rýží. Jakmile přistály v San Franciscu, cena rýže letěla dolů a Norton nakonec na celé transakci prodělal. Aby toho nebylo málo, zlatá horečka skončila a lidé neměli zájem kupovat žádné pozemky. I jejich cena prudce klesla a pro Nortona to znamenalo bankrot a konec nadějí.

V roce 1859 Joshua Abraham Norton prohlásil sám sebe císařem Spojených států amerických. Zdroj: wikipedia

V roce 1859 Joshua Abraham Norton prohlásil sám sebe císařem Spojených států amerických. Zdroj: wikipedia

Norton zmizel ze scény a dva roky o něm nikdo neslyšel. Pak se v novinách objevila reklama, ve které byl Norton ve vojenské uniformě a prohlašoval se za císaře Spojených států a protektora Mexika. Noviny pochopitelně měly o takovou bizarnost zájem, takže brzy vyšla i císařova deklarace a provolání k lidu. Norton se tak stal čímsi jako maskotem. Místní divadlo mu rezervovalo místo na každé nové premiéře a do jeho lóže jej doprovázeli zřízenci. To byla ale jen marketingová maškaráda, ve skutečnosti byl Norton stále bez peněz a žil z charity a příspěvků ostatních lidí.

V roce 1867 ho dokonce zatkla policie pro tuláctví, což noviny komentovaly titulky: Jak si policie mohla dovolit zabásnout císaře? A policie jej skutečně propustila a policejní šéf se mu ještě omluvil. Norton byl sice tulák a bezdomovec, ale současně celebrita. V restauracích dostával jídlo zadarmo, a na některých místech se objevovaly cedulky: Zde jedl císař Norton.

Desetidolarová bankovka vydaná imperiální vládou Nortona I. Zdroj: wikipedia

Desetidolarová bankovka vydaná imperiální vládou Nortona I. Zdroj: wikipedia

V San Franciscu existovala početná čínská komunita a další stále přijížděli. Nutno říct, že k nelibosti mnoha místních Američanů. Ti se jednoho dne vypravili na protestní pochod do Čínské čtvrti se zjevným cílem vyvolat násilí a nepokoje. Ale než vstoupili do Chinatownu, postavil se před dav Norton, poklekl a začal odříkávat modlitbu. Dav se poté pokojně rozešel. Císařova prestiž byla taková, že mohl zdarma jezdit hromadnou dopravou i vlaky. Když náhodou někdo chtěl zaplatit, dal mu svou speciální bankovku Imperial Treasury Note. To kupodivu vždy stačilo, vyjma jednoho případu, kdy jel Norton vlakem do Sacramenta a průvodčí ve vlaku jeho vlastní peníze odmítl. Norton spustil tirádu o tom, jak je průvodčí drzý, že odmítá císařské peníze. Průvodčí se vrátil do vagonu a omluvil se mu. Majitel dráhy mu pak navíc věnoval doživotní jízdenku pro všechny vlaky Central Pacific.

Život císaře Nortona vyhasl v roce 1880, kdy spadl na chodníku a vydechl naposled. Další den měl slavnostní přísahu nový guvernér Kalifornie. Této události noviny věnovaly čtyři řádky. Hlavní článek novin měl titulek Zemřel král a zaplňoval celou titulní stranu. O Nortonovi referovaly obsáhle také noviny v Cincinnati, přestože v tomto městě Norton nikdy nebyl, když mimo jiné napsaly: Král bez nepřátel a království, podporován pouze svobodnými lidmi. Nortonova pohřbu se zúčastnilo na 10 tisíc lidí a smuteční průvod se táhl dvě míle. Císař Norton se stal symbolem San Francisca, města otevřeného, svobodného a přátelského.

Další články

Zavří­t reklamu