válkaČeskoslovenskoobjevy

Císař Heliogabalus toužil být ženou, místo vlády se oddával orgiím

Císař Heliogabalus toužil být ženou, místo vlády se oddával orgiím
Zdroj: thevintagenews.com

Někteří římští císařové byli pěkně podivné osobnosti. Takový Caligula proměnil svůj palác v bordel a z koně udělal senátora. Nero zase jen tak z rozmaru spálil půlku Říma. Císař Heliogabalus je sice málo známý, ale co do podivností stanul rozhodně na čele pelotonu. Heliogabalus byl doslova profesionální skandalista a počet jeho bizarních činů je opravdu vysoký.

Tomáš Chalupa 25. července 2020

Heliogabalus se narodil roku 204 našeho letopočtu. Mládí trávil v Sýrii, kde se oddával službě bohu slunce Elagabalovi jakožto vysoce postavený kněz. To mělo na jeho život zásadní dopad. Když se ve 14 letech stal římským imperátorem, projevoval od počátku pramalé pochopení pro římské náboženské tradice. Sesadil z piedestalu Jupitera, coby nejvyššího ze všech bohů, a nahradil ho právě Elagabalem. Římané sice tohoto syrského boha vůbec neznali, ale to císaři nijak nevadilo.

To už si ale mocní lidé Říma začali všímat, že tenhle císař není příliš hoden toho, aby vládl říši. Císař totiž kudy chodil, tudy prohlašoval, že se chce stát ženou. Byl sice pětkrát ženat, ale v podstatě byl transsexuál, a dokonce usiloval o změnu pohlaví chirurgickou metodou. Na něco takového ale byli tehdejší lékaři krátcí.

Jenže Heliogabalus se začal oblékat jako žena, nosil náušnice, náramky, líčil se a nosil zdobné květinové oděvy. Za muže pojal svého bývalého otroka, kterého označoval jako svého manžela. Vymetal bordely a prováděl v nich všechno možné. Vydával se za prostitutku, chtěl být bičován, a vůbec se nechoval jako císař. Po paláci se začal pohybovat zásadně nahý. Předváděl největší možné oplzlosti a podle historiků uškodil císařskému majestátu jako nikdo jiný.

Když ale znásilnil jednu z vestálek, kněžek sloužících bohyni Vesně, vyvolalo to lidové bouře. Podle zákona každá kněžka, která měla nějaký sexuální vztah, měla být upálena zaživa. Heliogabalus si ji sice vzal za ženu ve snaze zplodit s ní božské děti, ale nic z toho nakonec nebylo.

Císaře nechala nakonec zavraždit jeho babička. Matka ho chránila, tak ji pretoriáni zabili také. Jejich nahá těla pak byla vláčena ulicemi Říma a nakonec vhozena do Tibery.

Vláda Heliogabala skončila neslavně, a vlastně celé jeho panování byla jedna velká ostuda. Na druhou stranu je potřeba říct, že Heliogabalus nebyl tyran, nezabíjel lidi ani nikoho nemučil. Jen se vyžíval v sexuálních hrátkách všeho druhu a odmítal jakkoliv seriózně vládnout. To se mu nakonec stalo osudným.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu