válkaČeskoslovenskoobjevy

Cirkus ji nechal opuštěnou v lese. Nyní si medvědice odpykává doživotní trest za útok na turisty

Cirkus ji nechal opuštěnou v lese. Nyní si medvědice odpykává doživotní trest za útok na turisty
Zdroj: odditycentral.com

Ve věznici v kazašském městě Kostanaj se setkáte s neobvyklým trestancem. Doživotní trest si tam odpykává šestatřicetiletá medvědice Jekatěrina.

Simona Knotkova 29. dubna 2019

Jak už můžete tušit, také v tomto případě za vším hledejte člověka. Jekatěrina byla původně součástí cirkusu, který ji však jako malé medvídě nechal napospas svému osudu. Zvíře se následně dostalo do kempu, kde bylo pro turisty vystavováno v kleci. V roce 2004 se zde však staly dva incidenty.

Nejprve došlo k napadení jedenáctiletého chlapce, který byl v kempu ubytovaný kvůli soutěži v kickboxu. Hoch utrpěl vážná zranění a traumatický šok. „Všechno se stalo tak rychle. Přes mříže jsem jí podával jídlo a najednou mě chytla za nohu. Od toho momentu si už nic nepamatuju,“ později vypovídal. Další obětí se stal opilý osmadvacetiletý muž, který si s medvědem chtěl potřást rukou.

Personál kempu se obával dalších útoků a zvíře se pokoušel přemístit do některé ze ZOO. Protože bylo ale všude plno, nad Jekatěrinou byl vynesen vcelku bizarní rozsudek – trest doživotí. Nyní žije za mřížemi věznice a společnost jí dělá 730 dalších zločinců. Ač jsou mezi nimi ti nejtěžší kriminálníci, trest žádného z nich na rozdíl od medvědice nepřesahuje 25 let. Ve vězení se už stala symbolem a byla jí postavena socha.

„Je kamarádská, vůbec se nechová agresivně. Ostatní vězni ji chodí navštěvovat. Zrovna před měsícem se probudila ze svého každoročního zimního spánku. Teď je v dobré kondici a běhá a skáče,“ říká pracovník ostrahy Aslan Medibajev.

Jeho slova potvrzuje i jeden z vězňů, třiačtyřicetiletý Igor Tarakanov: „Je klidná, na nikoho neútočí. Má ráda sladkosti, které jí přinášíme – bonbóny, sušenky, jablka. Samozřejmě, že kontakt se zvířetem rozjasňuje mé dny a pobyt tu díky tomu není tak bolestný.“

Vedení věznice do budoucna neplánuje, že by zvíře přesunulo. Bohužel mu ani není schopno zajistit společnost.

„Je to smutné, ale nemůžeme k ní přivést medvědího samce. Není ani možné uskutečnit umělé oplodnění,“ sdělil vedoucí vzdělávacích programů ve věznici Azamat Gapbasov.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu