válkaČeskoslovenskoobjevy

Čínští školáci pod dohledem. Jejich pohyb ve škole hlídají očipované uniformy

Čínští školáci pod dohledem. Jejich pohyb ve škole hlídají očipované uniformy
Zdroj: odditycentral.com

Chytré technologie dorazily už i do škol. Konkrétně do Číny, kde budou někteří studenti hlídaní pomocí očipovaných uniforem. Kontroverzní krok se setkal s množstvím odpůrců.

Simona Knotkova 21. ledna 2019

Ulít se z hodiny nebo dokonce z celého školního dne? V jedenácti školách z čínské provincie Kuej-čou je něco takového už bohužel nemožné. Nebo aspoň velmi snadno zjistitelné. Vedení zmíněných škol si totiž nechalo své studenty očipovat. Školáci musí nosit uniformy, které v sobě mají zabudované čipy společnosti Kuej-čou Kuan-jü Technology. Jedná se o další etapu digitalizace čínského školství, která má školy přetransformovat v chytré vzdělávací ústavy.

Díky čipům v ramenních vycpávkách a jejich GPS systému mají nyní rodiče i učitelé přehled, co dítě dělá a kde se nachází. Zařízení jim posílá varování, když školák bez povolení opustí školu nebo během vyučování usne. Rodiče mohou mít také přehled, kolik a za co jejich potomek ve škole utrácí peníze.

I když se dle vyjádření technologické společnosti jedná o chytrou metodu, která hlídá školákovu bezpečnost a rozvrh a užitek z ní mají kromě učitelů a rodičů i sami studenti, velká část veřejnosti nový nástroj kritizuje. Nelíbí se jim, že Velký bratr nemá nad dítětem stát jenom ve škole, ale podle ujednání škol s Kuej-čou Kuan-jü Technology má jejich kroky sledovat i po konci vyučování. V případě ztracení dítěte se sice může jednat o užitečnou pomůcku, ale jinak je to podle některých kritiků vážný zásah do svobody dítěte.

„Copak děti nemají základní lidská práva a nemají nárok na soukromí? Kdybyste byli děti, líbilo by se vám, kdyby vás někdo dvacet čtyři hodin denně monitoroval?“ ptají se lidé na internetu.

Podle jiných je celý systém snadno manipulovatelný, protože si dítě může s kýmkoliv svou uniformu vyměnit. Proti této možnosti společnost uniformy dodatečně opatřila softwarem na rozpoznávání obličejů. Ve svém prohlášení navíc dodává, že lidská práva plně respektuje a chrání a rozhodně nemíní mít studenty pod kontrolou celé dny.

A názor samotných školáků? Ten samozřejmě nikoho nezajímá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu