válkaČeskoslovenskoobjevy

Čínští imigranti byli za 2. světové války v ohrožení. Američané si je pletli s nenáviděnými Japonci

Čínští imigranti byli za 2. světové války v ohrožení. Američané si je pletli s nenáviděnými Japonci
Zdroj: vintag.es

Aby se odlišili od Japonců, museli čínští imigranti nosit za 2. světové války speciální odznáčky a cedule. Chránili se tak před rasově motivovanými útoky.

Simona Knotkova 2. ledna 2020

Číňané začali do USA proudit kolem roku 1848, kdy Kalifornii zachvátila zlatá horečka. Od počátku se setkávali s diskriminací a rasistickými útoky ze strany amerických obyvatel, kteří v nich viděli vetřelce a zloděje pracovních míst. V roce 1882 dokonce vstoupil v platnost zákon, který zakazoval imigraci čínských dělníků. V mnoha městech začaly vznikat čínské čtvrti, které oddělovaly čínské obyvatelstvo od amerického. Zlom nastal teprve s příchodem 2. světové války.

Thumbnail # Tyto snímky dlouho nesměl nikdo vidět. Zobrazují internaci japonských Američanů za 2. světové války
Mohlo by Vás zajímat:

Tyto snímky dlouho nesměl nikdo vidět. Zobrazují internaci japonských Američanů za 2. světové války

7. prosince 1941 Japonci napadli americkou základnu Pearl Harbor. Útok měl za následek nejenom smrt více než dvou tisícovek lidí, ale také zapříčinil oficiální vstup USA do světového konfliktu. Američané a Číňané po této události konečně našli společnou řeč v podobě japonského nepřítele. Mnoho z nich se dokonce stalo aktivními rasisty. Problémem bylo, že běžný Američan na první pohled nerozeznal Japonce od Číňana. Čínští přistěhovalci si tedy opatřovali špendlíky, odznáčky nebo nášivky, které všem dávaly jasně najevo, jaké jsou národnosti. Bylo-li třeba, s sebou si vzali také vlajku, když například šli na pláž.

Jak to vypadalo v praxi, se podívejte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu