válkaČeskoslovenskoobjevy

Čínským zaměstnancům kontrolují v práci mozkovou činnost. Má to prý zvýšit jejich produktivitu

Čínským zaměstnancům kontrolují v práci mozkovou činnost. Má to prý zvýšit jejich produktivitu
Zdroj: odditycentral.com

Naše společnost se začíná čím dál víc podobat dystopickému světu z Orwellova románu. V některých čínských firmách jsou zaměstnanci kupříkladu nuceni nosit zvláštní zařízení, které monitoruje jejich mozkovou činnost.

Simona Knotkova 29. března 2020

Představte si, že na sobě máte helmu či čepici se zabudovaným zařízením, které monitoruje vaše mozkové vlny. Dokáže zaznamenat, jaké pocity zrovna prožíváte, jak moc jste soustředění na práci či zda na vás nejde únava. Podle dat si vás nadřízený následně může pozvat na kobereček a promluvit vám do duše. Tohle není zápletka smyšleného sci-fi příběhu, to je skutečné opatření, které od roku 2014 praktikuje několik čínských společností.

I když podobná metoda upomíná na zlověstný svět Orwellova románu 1984, její příznivci se brání, že ji praktikují jen pro dobro firmy, a nemohou si ji vynachválit. Podle ředitele elektrárny v Če-ťiangu Čchenga Ťing-čoua se zisk společnosti za čtyři roky navýšil o 315 milionů dolarů.

„Když systém zaznamená, že je něco špatně, manažer může dát svému zaměstnanci den volna nebo ho dosadit na méně významnou funkci. Některá zaměstnání vyžadují vysokou dávku pozornosti. Není v nich žádného prostoru pro chyby,“ popisuje Ťin Ťia, profesor z univerzity v Ning-pu.

Zaměstnanci byli zprvu k nové technologie podle jeho slov skeptičtí. „Mysleli si, že jim tak budeme číst mysl. Kvůli tomu to spousta lidí zprvu nerada nosila, či to dokonce odmítala. Po čase si ale zvykli. Vypadá to jako ochranná helma a člověk se v tom taky tak cítí. Na hlavě to mají celý pracovní den.“

Svou funkci zařízení také splňuje u profesionálních řidičů, které v případě mikrospánku probouzí. Ani tyto výhody podle odpůrců technologie ale nevyvažují ztrátu lidského soukromí.

„Neexistuje žádný zákon nebo omezení, které by regulovalo používání tohoto zařízení. Zaměstnavatelé využívají technologii pro vyšší zisky a jejich zaměstnanci jsou v příliš slabé pozici, aby ji mohli odmítnout. Jako by už nestačilo, že o nás prodává data Facebook. Sledování mozku posouvá zneužívání našeho soukromí do úplně nového levelu. Lidská mysl by neměla být zneužívána pro dosažení většího zisku,“ uzavírá Čchiao Č‘-an, profesor managementové psychologie na univerzitě v Pekingu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu