válkaČeskoslovenskoobjevy

Čínský zavlažovací systém Liang-ču je nejstarší na světě

Čínský zavlažovací systém Liang-ču je nejstarší na světě
Zdroj: ancientpages.com

Doposud se za nejstarší zavlažovací systém světa považoval ten, jenž byl vyvinut v Mezopotámii. Jenže nejnovější výzkumy ukazují, že prvenství patří Číňanům, kteří zavlažovací systém Liang-ču vybudovali ještě mnohem dříve.

Tomáš Chalupa 15. prosince 2017

Zdatní mezopotámští inženýři vynalezli a zkonstruovali sofistikované vodní systémy někdy kolem 4900 let před naším letopočtem. Dlouho byly právě tyto systémy považovány za nejstarší na světě. Jenže nejnovější výzkumy na řece Jang-c´-ťiang zřejmě toto prvenství přinesou Číně. Tamní vykopávky odhalily vodní systémy z doby 5300 před naším letopočtem. Staviteli těchto vodních kanálů byl lid Liang-ču.

Tento lid obýval stejnojmenné město v bažinatých oblastech kolem řeky. Všech šest bran do města bylo ve skutečnosti vodními kanály, které přiváděly vodu z okolí do města. Podle čínských odborníků dokázali lidé kultury Liang-ču stavět velmi rychle poměrně velké přehrady. Tisíce starověkých dělníků kvůli tomu dokázaly přemístit 3 miliony kubických metrů horniny. Zvládli kromě přehrad stavět také sofistikovanou síť kanálů, stavidel a dalších vodních staveb. Síť kanálů měla celkem 28 kilometrů na délku.

„Taková míra transformace krajiny je pro danou historickou éru zcela bezprecedentní,“ stojí ve výzkumné zprávě z vykopávek. Zajímavé je, že celý tento systém byl vyvinut v relativně izolované části země. Ostatně celá kultura Liang-ču je mimořádně zajímavá. Byla to velmi rozvinutá společnost, která po sobě zanechala královské hrobky a další stavby a artefakty.

Civilizace dosáhla svého rozmachu ve třetím tisíciletí před Kristem. Co je ale vůbec nejzajímavější, je to, že přes svou technickou vyspělost lid Liang-ču nepoužíval žádné písmo. Po této společnosti se nedochovaly žádné písemné záznamy, i proto toho o ní víme stále velmi málo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu