válkaČeskoslovenskoobjevy

Čínský velký bratr: Chytré podsedáky monitorují aktivitu zaměstnanců

Čínský velký bratr: Chytré podsedáky monitorují aktivitu zaměstnanců
Zdroj: Pixabay

Další čínská firma má skandál kvůli přehnané kontrole a zasahování do soukromí svých zaměstnanců. Jako špehovací zařízení tentokrát posloužil chytrý podsedák.

Simona Knotkova 30. července 2021

Pracovníci technologické společnosti Hebo Technology v čínské provincii Če-ťiang dostali před několika měsíci jako dárek chytré podsedáky. Moderní zařízení mělo mimo jiné měřit jejich fyziologické funkce, nabádat je ke správnému sezení nebo je upozorňovat na pravidelné protahování. Jak se ale později ukázalo, sbíralo o nich také jiná data.

Thumbnail # Čínským zaměstnancům kontrolují v práci mozkovou činnost. Má to prý zvýšit jejich produktivitu
Mohlo by Vás zajímat:

Čínským zaměstnancům kontrolují v práci mozkovou činnost. Má to prý zvýšit jejich produktivitu

Na skrytou stránku podsedáků přišla náhodou žena uváděná v médiích pod jménem Wang. Ta jednoho dne narazila na pracovníka personálního oddělení, který se jí zeptal, proč nebyla u svého pracovního stolu mezi desátou a půl jedenáctou. V legraci dodal, že jí za to bude příště stržen měsíční bonus. Wang se ale příliš nesmála. Došlo jí, že jediný způsob, jak zjistit, ve kterou dobu žena byla a nebyla u svého stolu, byl skrze chytré zařízení na židli. Tehdy se žena poprvé dozvěděla, že osobní data, která o nich podsedák sbírá, putují k dalším lidem ve firmě.

Připadala jsem si, jako by mě někdo v práci vysvlékl donaha, jako bych na sobě měla sledovací  zařízení. Všechna vaše osobní data v pracovní době, jak jste dlouho v práci, kdy jste pryč, jakou máte náladu, všechno je v rukách vedení. K těmto informacím má očividně přístup taky personální oddělení. Znamená to tedy, že se náš výkon bude posuzovat na základě digitálních dat?“ vypověděla Wang.

Thumbnail # Čínská společnost nutí zaměstnance jíst živé ryby a pít kuřecí krev
Mohlo by Vás zajímat:

Čínská společnost nutí zaměstnance jíst živé ryby a pít kuřecí krev

Se svou zkušeností se svěřila na sociálních sítích, odkud se praktiky čínské firmy dostaly až k pozornosti mainstreamových médií. Hebo Technology následně vydala prohlášení, ve kterém tvrdí, že zaměstnanci měli nové zařízení pouze otestovat předtím, než poputuje na trh. Odmítla, že podřízené cíleně monitorovala a sbírala data o jejich aktivitě. Proti nekalému jednání společnosti však mluví i skutečnost, že pracovníci dostali k podepsání souhlas v angličtině, nikoliv v jejich rodném jazyce. Společnost nyní čelí nařčení, že porušila zákon na ochranu soukromí a zneužila citlivá data.

Další články

Zavří­t reklamu