válkaČeskoslovenskoobjevy

Čínský satelit Opičí král zachytil neznámou částici, dosud nebyla nikdy objevena

Čínský satelit Opičí král zachytil neznámou částici, dosud nebyla nikdy objevena
Zdroj: messagetoeagle.com

Vědci z čínské Akademie věd se už dva roky zabývají výzkumem vesmírné antihmoty. Využívají k tomu satelit DAMPE (Dark Metter Particle Explorer), přezdívaný Opičí král. Právě tento satelit přinesl velmi neobvyklá data, která vypadají jako zcela nový typ částice.

Tomáš Chalupa 5. prosince 2017

DAMPE byl navržen tak, aby mohl detekovat částice, které kdysi byly temnou hmotou a pak se dostaly do viditelné formy. Satelit ale zaznamenal částice, které nezapadají do žádného doposud známého vzorce. Tým kolem satelitu nyní musí tato svá zjištění potvrdit, takže čeká, zda satelit narazí ještě na další podobné neznámé částice. „Jsme si na 99 procent jistí, ale i tak potřebujeme další data. Je ale na 99,9999 procent jisté, že jsme uskutečnili přelomový nález v částicové fyzice a astrofyzice,“ říká profesor Chang Jin a dodává, že nikdo neočekával takové výsledky pozorování, takže jde o zcela nečekaný objev.

Na to, aby odborná i laická veřejnost mohla jásat, je ale přece jenom brzy. Vědci v Číně jsou nadšeni, ale je nutné nejprve počkat na další data z Opičího krále. Teprve poté budou moci vědci oficiálně oznámit, že mají nový druh částice. Co by to znamenalo pro samotnou vědu, je nyní těžké odhadnout. Zřejmě by se tím otevřely dveře pro zcela nové teorie a náhledy na fungování temné hmoty i vesmíru jako takového. Temná hmota tvoří 27 procent celého vesmíru, takže bez jejího pochopení a důkladného prozkoumání není možné ani plně pochopit fungování vesmíru.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu