válkaČeskoslovenskoobjevy

Čínský rituál servírování čaje připomíná kung-fu

Konev s extrémně dlouhým hrdlem je speciální proprieta pro tradiční čínský rituál servírování čaje. Má v sobě prvky bojového umění kung-fu a jeho zvládnutí trvá roky.

Tomáš Chalupa 15. ledna 2020

Samotná konvice s dlouhým hrdlem je vynález pocházející z období takzvaných Tří království mezi lety 220 – 280. Podle historických pramenů byl tehdejší císař Liu Bei velký milovník čaje (jako ostatně všichni čínští vládci), ale současně se obával toho, že bude zavražděn některým ze svých sluhů, kteří mu čaj servírovali. Nechal proto vyrobit konvici s tak dlouhým hrdlem, že se k němu i při nalévání čaje nikdo nemohl přiblížit. Jiné zdroje ale říkají, že konvici vynalezli restauratéři v Sečuánu, kteří obsluhovali místní rybáře. Ti připlouvali na pobřeží pro horkou vodu do čaje a nechtěli opouštět lodě. Stejně tak nebylo praktické, aby za každým chodil někdo s čajem až do člunu. Konvice s dlouhým hrdlem umožňovala nalévat horkou vodu do hrnků ze břehu. Ať to bylo jakkoliv, tak z této konvice se vytvořila speciální proprieta, se kterou mistři čajového rituálu provádějí neuvěřitelné věci.

Zvládnutí choreografie a techniky je mimořádně obtížné a mistři tohoto rituálu se jej učí dlouhé roky mnoho hodin každý den. Každý mistr má svou vlastní choreografii. Samotné prvky kung-fu jsou poměrně nové a pocházejí z roku 1999. Tehdy se prvním mistrem čajového rituálu stal Čeng Siao Lung, který pracoval v čajovně a současně byl mistrem kung-fu. Svou performaci s čajovou konvicí předvedl na soutěži. V jeho stopách jde mnoho dalších následovníků v různých oblastech Číny, zejména však v Sečuánu. Počet těchto čajových mistrů tak zvolna stoupá a jejich show jsou k vidění v různých pořadech i na různých akcích, kde s nimi pochopitelně sklízejí velké úspěchy. Celý rituál je velmi efektní, jak můžete posoudit na videu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu