válkaČeskoslovenskoobjevy

Čínský mistr udržuje techniku železného rozkroku a hledá následovníky

Čínský mistr udržuje techniku železného rozkroku a hledá následovníky
Zdroj: profimedia.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Wang Liou-tchaj je čínským mistrem bojového umění tongbeiquan, který stále udržuje naživu tradici železného rozkroku. Jde o to, že na svůj rozkrok pouští velkou dřevěnou kládu zavěšenou na lanech. Pokud nemáte železný rozkrok, pak se po jednom takovém nárazu zřejmě budete kroutit několik dlouhých minut na zemi bolestí.

Tomáš Chalupa 3. července 2021

Podle Wang Liou-tchaje ho ovšem nárazy beranidla nebolí, klíčem má být zejména správné dýchání a samozřejmě léta praxe. Wang Liou-tchaj se ostatně této technice věnuje už 50 let, takže ji ovládá naprosto dokonale.

Je ale také v podstatě posledním, kdo tuto techniku praktikuje. Původně měl na 200 následovníků, nyní jich je pět a je dost možné, že brzy nezůstane žádný. Wang Liou-tchaj by tak rád toto umění naučil své dvě děti.

Thumbnail # Čínský rituál servírování čaje připomíná kung-fu
Mohlo by Vás zajímat:

Čínský rituál servírování čaje připomíná kung-fu

Železný rozkrok má přitom ve vesnici  Ťün-tchun v provincii Che-nan tradici dlouhou nejméně 300 let. Zdaleka nejde jen o tupé údery do citlivých míst, ale jde o propracovaný systém úderů a chvatů, stejně jako metod a technik, jak odolávat bolesti. Železný rozkrok je jednou z nich.

Wang Liou-tchaj začal natáčet videa a celkově techniku více prezentovat na veřejnosti a prostřednictvím sociálních sítí. Nejen železný rozkrok, ale také železný krk, železná hlava, železná záda, železná hruď, to jsou všechno techniky, které je možné se ve škole tongbeiquan naučit. Ve výsledku vás pak nebude nikdy bolet žádný úder do žádné části těla, což by se mohlo vyznavačům bojových umění rozhodně hodit. I proto se zdá, že popularita této školy roste a mladí Číňané projevují o tento typ zocelení zájem. „Pokud získám další studenty, kteří rozšíří toto učení po celé zemi, splní se mi sen,“ říká k tomu Wang Liou-tchaj.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu