Klid a štěstí našel, až když se vzdal majetku a materiálních žádostí.

Klid a štěstí našel, až když se vzdal majetku a materiálních žádostí. | zdroj: helloworld.it


Čínský milionář se vzdal bohatství, odešel do hor a stal se mnichem

TÉMATA: čína | buddhismus | milionáři | neobyčejní lidé

user-avatar

Ivanhoe

2. 11. 2015 | 09:00

Ještě před třemi lety Liou Ťing-čchung vydělával ročně více než 160 tisíc dolarů, tedy téměř 4 miliony korun. Teď nemá nic a je šťastný. Dopravní nehoda mu zcela změnila život.

„Nemohu říct, že bych svůj dřívější život neměl rád. Řekl bych, že jsem ho dokonce miloval, ale to všechno se změnilo, když jsem s přáteli havaroval v odlehlé části venkova na severozápadě Číny,“ prohlásil dnes téměř 40letý Liou. Neměli, jak se vrátit zpátky, a ne všichni byli v dobré kondici, aby cestovali. Sháněli proto nové auto a Liou, který byl na tom relativně dobře, se mezitím ubytoval v hotelu. Jak říká, jediná věc, kterou tam mohl dělat, bylo číst si. Shodou náhod se mu dostala do rukou kniha o buddhismu a ta mu změnila život.

Bývalý milionář Liou Ťing-čchung

Liou si pak na dva roky vzal pracovní volno a odjel do hor, kde bydlel v jedné slaměné chatrči, v naprosté izolaci od okolního světa. Většinu dne trávil meditacemi, četbou a kaligrafií. Žil skromně, pěstoval si vlastní zeleninu a jednou měsíčně navštívil nejbližší město, aby si nakoupil rýži, mouku a olej. „Životní podmínky byly špatné,“ přiznává. „Postel byla vyrobená z cihel a nebyla tam žádná elektřina ani vytápění. Přesto mi ani během zasněžené zimy nebyla zima,“ tvrdí Liou. „Možná to bylo proto, že se mi tenhle způsob života líbil a že jsem se mohl věnovat tomu, co mě zajímalo – vnitřní mysli,“ dodal.

Liou Ťing-čchung vstoupil do kláštera.

Někdejší milionář posléze ukončil definitivně svůj výnosný textilní byznys, zbavil se veškerého majetku včetně sedmi aut, vily a letních domů a nastoupil jako mnich do kláštera ve východní Číně, kde začal pracovat ve společné kuchyni. K tomuto kroku ho přivedlo poznání, že materiální potřeby člověka jsou nekonečné, takže nikdy nepřestane toužit po větších domech, lepší práci, dražších autech a dalších věcech. Nyní je šťastný tím, že již téměř nic nepotřebuje, a práce v klášterní kuchyni ho baví mnohem více než vydělávat miliony. „Peníze nepotřebuji, protože nemám téměř žádné potřeby,“ uzavírá svůj příběh bývalý podnikatel.

Práce v klášterní kuchyni ho naplňuje.

 

user-avatar

Ivanhoe

2. 11. 2015 | 09:00

Zavří­t reklamu