Největší radioteleskop světa FAST o průměru 500 metrů se nachází v čínské provincii Kuej-čou. Kromě sledování pulsarů, kvasarů a dalších zdrojů radiových emisí se zaměřuje na chytání gravitačních vln a pátrá po mimozemských civilizacích.

Největší radioteleskop světa FAST o průměru 500 metrů se nachází v čínské provincii Kuej-čou. Kromě sledování pulsarů, kvasarů a dalších zdrojů radiových emisí se zaměřuje na chytání gravitačních vln a pátrá po mimozemských civilizacích. | zdroj: messagetoeagle.com


Čínský megateleskop Nebeské oko identifikovalo dvojici pulsarů

TÉMATA: teleskopy | vesmír | objevy

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 10. 2017 | 10:00

Je to skoro rok, co byl spuštěn největší teleskop světa – čínský Aperture Spherical Radio Telescope (FAST), přezdívaný Nebeské oko. A už jeho činnost přinesla první zajímavé výsledky v podobě identifikace dvojice pulsarů.

Pro pořádek uvedeme, že pulsary mají jméno J1859-01 a J1931-01. Jsou vzdáleny 16 000 a 4 100 světelných let od Země. Jejich objevení bylo následně potvrzeno i australským teleskopem Parkes. Jde o první případ, kdy čínský teleskop sám objevil pulsary ve vesmíru.

Doposud jich bylo identifikováno 2700, první byl objeven už v roce 1967 astronomy Bellem Burnellem a Anthonym Hewishem. Drtivá většina z objevených pulsarů  se nachází v Mléčné dráze. 

FAST je nejcitlivější teleskop na světě. Jeho tvůrci tvrdí, že by zachytil i signál z mobilního telefonu, který by zazvonil na Měsíci. Než bude postaven plánovaný teleskop Square Kilometer Array (SKA), na kterém pracuje konsorcium několika států, bude FAST největším a nejcitlivějším zařízením tohoto druhu na světě. SKA má být dokončen snad někdy za dvacet let, takže Číňané se velmi dlouho nemusí o své prvenství strachovat.   

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 10. 2017 | 10:00

Zavří­t reklamu