válkaČeskoslovenskoobjevy

Čínské propagandistické plakáty vybízely k práci i hygieně

Čínské propagandistické plakáty vybízely k práci i hygieně
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 29 fotek+ 30 fotek

V roce 1966 čínský vůdce Mao Ce-tung odstartoval takzvanou Kulturní revoluci. Cílem bylo zcela zbavit zemi západních vlivů, omezit vliv intelektuálů a celkově restrukturalizovat čínskou společnost tak, aby byla lépe ovladatelná řídící komunistickou stranou. K tomu měly sloužit nejrůznější propagandistické nástroje, včetně velkých plakátů.

Tomáš Chalupa 6. ledna 2020

Cílem bylo zničit zejména čtyři věci: staré myšlenky, staré zvyky, návyky a kulturu. To vše pro mladé nadšené členy Rudých gard ztělesňovali především učitelé, lékaři, vědci a vůbec všichni lidé, kteří se živili takzvaně hlavou. Zatracovány byla také tradiční řemesla a lidové umění pocházející z dávných časů. Místo něj mělo přijít nové umění sloužící výhradně zájmům pracujícího lidu, armádě a dělníkům tak, jak to viděl Mao v Sovětském svazu.

Plakáty byly nedílnou součástí této kampaně. Objevovaly se na nich podobná hesla jako v naší zemi v dobách budování socialismu. Pracuj tvrdě za mír. Jednotou k vítězství. Prací ke splnění komunistických cílů. To byly obvyklé slogany a jejich nejrůznější variace se objevovaly na milionech plakátů po celé Číně.

Převládající barvou na plakátech byla pochopitelně rudá. Všichni se usmívali, mávali svými pracovními nástroji, často byli pohromadě vidět dělníci a vojáci. Mnoho jich drželo v rukou Maovy knihy. Některá hesla byla konkrétnější, jako například: Chraň les nebo Připrav se na hladomor, pracuj pro lid. Další obhajovaly politiku jednoho dítěte: Cestou k prosperitě je kontrola populace. Nechyběly ani ryze praktické rady jako: Vyhni se žloutence, umývej si ruce. Věnuj pozornost hygieně. Melouny a ovoce, které se jí syrové, se musí napřed umýt. Mnoho plakátů se věnovalo samotnému Maovi. Miluj Mao Ce-tunga a jeho filozofii. Nechyběla ani reflexe války ve Vietnamu: Američtí imperialisté musí pryč z Vietnamu. To vše působilo každý den na stovky milionů obyvatel Číny a utužovalo kolektivní morálku. Na rozdíl od Sovětského svazu ale zřejmě propagandisté odvedli lepší práci, protože Čína se nerozpadla ani nezhroutila a dnes je skutečně zemí plně ovládanou komunistickou stranou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu