válkaČeskoslovenskoobjevy

Čínské město, kde mají cvrčci větší cenu než zlato

V čínském městě S'-tien se téměř každá domácnost věnuje sběru cvrčků, jejich výcviku a obchodu s nimi. Je to doslova motor tamní ekonomiky. Ten stojí na pradávné tradici cvrččích soubojů. Ty sice byly za Čínské kulturní revoluce zakázány, ale později byly naopak vzkříšeny jako dávná tradice.

Tomáš Chalupa 23. října 2017

Pole v okolí S‘-tien jsou plná cvrčků. Ti jsou po celé severní Číně proslavení svou agresivitou, což je vlastnost pro souboje nezbytná. Ceny cvrčků jsou na místních burzách astronomické. Jeden farmář prodal jediného cvrčka za 15 tisíc juanů, což je asi 50 tisíc korun. Spekuluje se, že letošní nejvyšší cena cvrčka může být i 50 tisíc juanů. Podle místních zvěstí byl v roce 2011 prodán jeden cvrček za neuvěřitelných 300 tisíc juanů.

S takovými cenami je pochopitelné, že většina obyvatel města tráví rok na polích sbíráním cvrčků. Do S‘-tien s Šanghaje míří také zkušení cvrččí trenéři, kteří hmyzí bojovníky připravují na zápasy. Přestože jde o hmyz, zápasy jsou velmi tvrdé a nezřídka končí smrtí jednoho ze cvrčků. Boj sledují nadšeně spousty diváků na osvětleném stole.

Vinou enormního zájmu o cvrčky ovšem jejich populace v oblasti dramaticky klesá. Některé organizace na ochranů zvířat se na tento fakt snaží upozorňovat a vysvětlit lidem, že si vlastně likvidují svůj vlastní byznys, ale jejich slova zatím nepadají na úrodnou půdu. Místní lidé mají před očima pouze okamžitý zisk, který zatím pobíhá kdesi v trávě a je potřeba ho získat. Situace se pro cvrčky tak zatím nijak nelepší.

Další články

Zavří­t reklamu