Nástup k výkonu trestu. Ortel je krutý – čtyři červy za každého ztraceného zákazníka!

Nástup k výkonu trestu. Ortel je krutý – čtyři červy za každého ztraceného zákazníka! | zdroj: odditycentral.com


Čínské firmy trestají své zaměstnance tím, že je nutí jíst živé červy nebo mravence

TÉMATA: čína | pracovní právo

user-avatar

Yvonne K.

17. 01. 2017 | 08:00

Pracující lid v Číně to nemá lehké. Kromě nízkých mezd a spousty přesčasových hodin je jejich zaměstnavatelé leckdy vystavují neskutečné šikaně. Jeden z otřesných případů poslední doby se přihodil v městské prefektuře Chan-čung. Tamní firma potrestala prodejce za nesplnění obchodních cílů tím, že je donutila pozřít živé červy.

K ponižujícímu trestu došlo navíc na veřejnosti, na jednom náměstí v centru města, kam bylo svoláno 60 zaměstnanců k venkovnímu shromáždění. Ti prodejci, kteří nedosáhli stanovených prodejních kvót, byli nuceni před zraky svých kolegů vypít nechutný koktejl z čínské pálenky, ve kterém plavali živí mouční červi.  Za každého zákazníka, o kterého přišli, museli spolykat čtyři červy.

Jednou z potrestaných byla i těhotná žena, která odmítala nápoj vypít z obav před zdravotními následky. Nakonec se za ni obětoval jeden z přítomných mužů a trest podstoupil místo ní. Plastové kelímky a pytlík plný červů uchystali nadřízení pro své zaměstnance.

Kolemjdoucí lidé událost nafotili a sdíleli na sociálních sítích, což následně vyvolalo u milionů uživatelů obrovské pobouření. Brzy vyšlo také najevo, která firma tento trapný rituál zinscenovala. Šlo o prodejní skupinu Ai Jia, kterou tvoří deset stavebních společností. Jeden z majitelů tyto praktiky potvrdil s tím, že jejich zaměstnanci s tím souhlasí. Ozvali se i další, kteří tvrdili, že to není poprvé, co je firma takto trestá. “Kromě červů jsme předtím také jedli živou chobotnici a mravence,” uvedl jeden z pracovníků.

Podle čínského zákona o pracovních smlouvách zaměstnavatelé sice nesmí své podřízené ponižovat nebo fyzicky týrat, ale v praxi to vypadá jinak než na papíře. Zmíněné společnosti hrozí jen malá pokuta, takže příliš neriskuje. Tento případ navíc není v Číně nijak ojedinělý.

 

user-avatar

Yvonne K.

17. 01. 2017 | 08:00

Zavří­t reklamu