válkaČeskoslovenskoobjevy

Čínské firmě došla trpělivost. Zaměstnancům povolila jenom jednu návštěvu toalety denně

Čínské firmě došla trpělivost. Zaměstnancům povolila jenom jednu návštěvu toalety denně
Zdroj: Unsplash

Nařízení, které zásadně omezuje lidskou svobodu, uvedla do provozu firma z čínského Tung-kuanu. Zaměstnanci tam můžou jenom jednou denně chodit na toaletu, jinak musí zaplatit pokutu.

Simona Knotkova 12. ledna 2021

Zaměstnanci firmy z čínské provincie Kuang-tung Anpu Electric Science and Technology mají během pracovní doby povolenou jenom jednu návštěvu toalety. V jiném případě musí zaplatit pokutu v hodnotě dvaceti jüanů, tedy cca šedesáti šesti korun. Tato částka jim bude stržena z jejich měsíčních bonusů. Druhou (nebo další) návštěvu toalety musí navíc ohlásit svému nadřízenému.

Thumbnail # Čínská společnost nutí zaměstnance jíst živé ryby a pít kuřecí krev
Mohlo by Vás zajímat:

Čínská společnost nutí zaměstnance jíst živé ryby a pít kuřecí krev

Firma se brání, že k podobnému kroku musela přistoupit, protože pracovníci přestávky na záchod zneužívají a na toaletách tráví příliš mnoho času. Namísto skutečného vykonávání potřeby zde navíc údajně jen kouří nebo se ulívají z práce.

„Jsme bezradní. Skutečností je, že naši zaměstnanci jsou líní. Vedení to s nimi probíralo už několikrát, ale bez pozitivních výsledků,“ tvrdí manažer společnosti Čao. Podobné nařízení je podle něj účinnější, než kdyby člověka vyhodili, protože noví zaměstnanci se shání těžko. Otázkou je, kdo dobrovolně vydrží v zaměstnání, které omezuje jeho základní lidské potřeby.

Na adresu firmy se na sociálních sítích vzedmula vlna kritiky. „V jaké době to žijeme? Svoboda chodit na záchod je najednou luxusem,“ píše například jeden z uživatelů na čínské obdobě Twitteru Weibo. Najdou se ale i tací, kteří rozhodnutí společnosti překvapivě chválí. „Sympatizuji s touto společností. Nic jiného jim nezbývá. Někteří pracovníci chodí na toaletu příliš často a tráví na ní spoustu času. Takové jednání bez pochyby poškozuje chod firmy,“ píše jiný uživatel.

Thumbnail # Čínským zaměstnancům kontrolují v práci mozkovou činnost. Má to prý zvýšit jejich produktivitu
Mohlo by Vás zajímat:

Čínským zaměstnancům kontrolují v práci mozkovou činnost. Má to prý zvýšit jejich produktivitu

Čína je kontroverzními opatřeními proti záchodovým přestávkám pověstná. Softwarová firma Kchuaj-šou se sídlem v Pekingu loni kupříkladu nainstalovala na záchody časovače, které zaměstnancům odměřují dobu strávenou na toaletě. Jinde se pracovníci na záchodě zase nepřipojí k internetu, což má zamezit jejich prokrastinování.

Kauzou se nyní zabývá Městský úřad pro lidské zdroje a sociální zabezpečení v Tung-kuanu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu