Kamery v Číně sledují už i děti ve škole, zda dávají celou dobu pozor.

Kamery v Číně sledují už i děti ve škole, zda dávají celou dobu pozor. | zdroj: odditycentral.com


Čínská škola sleduje žáky systémem pro rozpoznávání emocí a obličejů

TÉMATA: čína | děti | školství | kamerový systém | diktatura | totalitní režim

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 06. 2018 | 08:00

Orwellovský systém v Číně zachází zase o krůček dál. Na 11. Střední škole ve městě Chang-čou se začne využívat kamerový systém se softwarem pro rozpoznávání obličejů. Bude možné tak nepřetržitě sledovat žáky, zda dávají pozor a nevěnují se jiným aktivitám.

Pochybné cti vyzkoušet tzv. "smart classroom behavior management system", tedy v překladu cosi jako systém sledování chování ve třídách, se dostalo 11. Střední škole v Chang-čou. Nad tabulí v jedné ze tříd budou umístěny tři kamery nepřetržitě snímající, co se ve třídě děje. Vedení školy se nijak nesnaží zastírat, že záběry bude pečlivě vyhodnocovat a sledovat, jak se kdo v průběhu hodiny tváří. Jejím zájmem je prý zjistit, zda studenty výuka baví a tváří se spokojeně. Ale v čínských reáliích půjde spíše o to, aby ti, kteří se dostatečně radostně netváří, byli na svůj nedostatek nadšení upozorněni, případně aby byli vystaveni nějakým sankcím.

Systém prý umí rozeznat sedm emocí: strach, smutek, štěstí, nespokojenost, zuřivost, neutrální náladu a překvapení. Současně je schopen identifikovat obličeje jednotlivých žáků. Může tak velmi jednoduše sestavit přehled, jak se kdo tvářil v průběhu výuky.

Vedení školy se snaží všechny pochybnosti o programu rozptýlit: „Zavedení systému nám ukáže, kde se děti nejvíce soustředí a kde jsou naopak problémy. Můžeme tak určit momenty, ke kterým je potřeba se znovu vrátit. Možná si některé děti myslí, že je neustále sledujeme a dostávají se z toho do stresu, ale to opravdu není náš cíl. Je to o tom, aby se děti správně učily po celý čas výuky,“ řekl jeden z učitelů.

Děti ze školy to každopádně vidí jinak. Vyplývá to alespoň ze statusů v komunikační síti Weibo. „Nemůžu se na nic soustředit, musím stále myslet jen na ty kamery,“ napsal jeden uživatel. „Je to ještě třída, nebo už koncentrační tábor? Vždyť jsou to jen děti, ne cíl pro diktaturu.“ V tom se ale nejspíš autor výroku plete. Opravdová diktatura musí začínat už u malých dětí. V Číně, kde jdou v kontrole chování lidí stále kupředu, jde jen o další logický krok tímto směrem. Dá se předpokládat, že systém bude v budoucnu zaveden plošně po celé Číně.

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 06. 2018 | 08:00

Zavří­t reklamu