válkaČeskoslovenskoobjevy

Čínská rodina si přála chlapce tak moc, že ignorovala politiku jednoho dítě. Dnes má 12 potomků

Čínská rodina si přála chlapce tak moc, že ignorovala politiku jednoho dítě. Dnes má 12 potomků
Zdroj: odditycentral.com

Čínská média zaujal příběh rodiny z provincie Šan-si, která si přes omezenou porodnost v zemi pořídila dvanáct dětí. Na jejich příkladě se bohužel odhaluje i jedna smutná skutečnost - Číňané preferují muže.

Simona Knotkova 22. srpna 2019

Od roku 1979 do roku 2015 panovala v Číně politika jednoho dítěte. Stát tak reagoval na prudký nárůst porodnosti a zvětšení populace. Pokud rodiče nařízení neuposlechli, hrozila jim pokuta dosahující v maximálních částkách (po převodu na naši měnu) až 290 tisíc korun. Tamní média proto zaujal příběh rodiny z provincie Šan-si, která si přes svůj nevelký majetek pořídila dětí dvanáct. Důvod? Stále se jim rodila pouze děvčata. Manželé ale úpěnlivě toužili po chlapci. To se jim podařilo až za dvacet sedm let po prvním dítěti, kdy se narodil nejmladší Kao Haozhen. Jejich příběh odráží smutnou skutečnost, na kolik si čínská společnost váží mužů, které upřednostňuje před ženami.

Původní článek o rodině, který vyšel v čínském deníku The Paper, poukazuje také na to, jak byl jediný muž v rodinném kruhu po celou dobu hýčkán a všech jedenáct sester se dokonce složilo na jeho svatbu a dům, který měl obývat s novomanželkou.

V reakci na debatu, která se po vydání textu na sociálních sítích rozpoutala, se ozvala nejstarší ze sester Kao Jü. Ta své rodiče brání a tvrdí, že po celou dobu bylo se všemi dětmi zacházeno stejně bez ohledu na pohlaví. Přehnanou touhu po chlapci vysvětluje tím, že rodiče patří ještě do staré generace a ve své rodině si prostě přáli mít muže.

Ženy svého bratra údajně finančně podpořily z důvodu, že jejich rodiče jsou už staří a nikdy neměli dostatek finančních prostředků. To je ale vcelku v rozporu s faktem, že celé roky platili tučné pokuty za narození dalších dětí. Také rovnost mezi sourozenci je diskutabilní. Kvůli chudobě, podporované právě častým placením pokut, si řádné středoškolské vzdělání mohla dovolit jen nejstarší Jü.

Vyzdvihování jednoho pohlaví na úkor druhého bylo koneckonců i součástí politiky jednoho dítěte. Ta od roku 2007 povolovala pořídit si druhé dítě v případě, pokud byla prvorozenou dívka.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu