válkaČeskoslovenskoobjevy

Čínská přehrada Tři soutěsky může mít vliv na rotaci Země

Čínská přehrada Tři soutěsky může mít vliv na rotaci Země
Zdroj: Wikimedia Commons

Čínská přehrada Tři soutěsky je největší hydroelektrárnou na světě. Vědci přišli se zajímavým zjištěním. Přehrada může mít vliv na rotaci naší planety.

Tomáš Chalupa 22. dubna 2021

Množství vody v elektrárně Tři soutěsky na řece Jang-c’ v provincii Chu-pej je naprosto enormní. Její tvar je navíc velmi neobvyklý. Zatímco na délku má soustava neuvěřitelných 659 kilometrů, na šířku měří pouze 1,5 kilometru. Při maximálním stavu vody hladina vystoupá na 174 metrů nad úroveň moře. V případě, že by se přehrada protrhla, došlo by k zatopení 600 čtverečných kilometrů země. Byla by to katastrofa doslova biblických rozměrů. Ovšem problém číhá i jinde.

Jde o takzvaný moment setrvačnosti, což je fyzikální princip, podle kterého se otáčí naše Země. Tak obrovská masa vody už ovšem má vliv na tento moment setrvačnosti a ve výsledku tak zpomaluje rotaci Země. Podle výpočtů vědců z NASA by se mohla rotace zpomalit natolik, že by byl den kratší o 0,06 mikrosekund. Dokonce by se tak mohla vychýlit zemská osa o dva centimetry. Toho si samozřejmě běžný člověk nijak nevšimne, ale je z toho dobře patrné, jak obrovský vliv má megapřehrada na celou planetu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu