válkaČeskoslovenskoobjevy

Čínská firma vytiskla na tiskárně honosné sídlo, největší takto vytvořenou budovu na světě

Čínská firma vytiskla na tiskárně honosné sídlo, největší takto vytvořenou budovu na světě
Zdroj: wonderfulengineering.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Neuvěřitelné možnosti 3D tiskáren se stále více prosazují v nejrůznějších oborech. Čínská firma WinSun Decorating and Engineering ustanovila rekord. Pomocí 3D tisku postavila rozlehlé dvoupatrové rodinné sídlo, které se stalo zároveň největší doposud vytištěnou budovou na světě.

Tomáš Chalupa 16. února 2015

Firma WinSun se na tisk budov specializuje. Už takto postavili deset rodinných domů, stavba každého z nich trvala méně než 24 hodin, což je nejkratší doba, za jakou kdy kdo takový dům postavil. Mají na kontě také nejvyšší budovu, pětipodlažní činžovní dům. Zbývalo jim tak pokořit jen poslední rekord, postavit vůbec největší vytištěnou budovu.

Všechny jejich domy stojí v industriální zóně Suzhou v provincii Jangsu. Nyní tam přibylo dvoupatrové panské sídlo o obytné rozloze 1100 metrů čtverečních. Je to takový čínský South Fork. Ke stavbě posloužily vytištěné obří bloky o délce 32 metrů, šířce 10 metrů a výšce 6 metrů. Ty byly vyrobeny z materiálu podobného cementu. Je ovšem kompletně ze zpracovaného odpadu, jako je cementový prach, plastová vlákna, písek a tvrdnoucí směsi. Přesto je to materiál natolik odolný, že stěny a stropy by měly vydržet i silné zemětřesení.

Nejvíce fascinující je ale ekonomická stránka věci. Díky metodě 3D tisku odpadlo 60 procent nákladů na materiál, 80 procent se ušetřilo na stavebních pracích a kompletní stavba sídla zabrala jen třetinu času oporti tomu, kdyby dům byl stavěn klasickými postupy. Vypadá to, že 3D tisk může přinést zásadní revoluci do oborů, jako je architektura, urbanismus a developing. Je možné, že již brzy budou domy stavěny pomocí 3D tiskáren a pak náklady na jejich pořízení budou srovnatelné s cenami dovolených nebo běžných automobilů. Cena tohoto sídla byla v přepočtu na koruny kolem 3 milionů, vytištěný rodinný dům vyšel na pěkných 120 tisíc korun. Tak nezbývá než si přát, aby se metoda 3D tisku co nejdříve rozšířila i k nám.

Další články

Zavří­t reklamu