Dálnice vedoucí pouští je obklopená zelení díky systému podzemních zavlažovacích kanálů.

Dálnice vedoucí pouští je obklopená zelení díky systému podzemních zavlažovacích kanálů. | zdroj: amusingplanet.com


Čínská dálnice vede pouští, přesto je kolem zeleň

TÉMATA: dálnice | čína | pouště

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 04. 2020 | 08:47

Dálnice Tarim vede přes poušť Taklamakan, což je jedno z nejsušších míst na světě. Její celková délka je 552 kilometrů, z nichž 446 vede přes pustou a neobydlenou krajinu. Dálnici přesto i v této oblasti obklopuje pruh zeleně.

Dálnice spojuje města Minfeng a Luntai ležící na jižním a severním okraji Tarimské pánve. Pouštní prostředí je velmi drsné, všude kolem není nic než vysoké písečné duny. Vítr také posouvá písek směrem na dálnici, takže pokud by nebyla učiněna příslušná opatření, dálnice by skončila pohřbená pod vrstvou písku.

Právě proto čínští stavitelé potřebovali, aby po obou stranách dálnice rostla vegetace, která by bránila písku dostat se na vozovku. Jenže vymyslet, jak to udělat, aby podél cesty uprostřed pouště rostly permanentně rostliny, byl pořádný oříšek. Nejprve musel být vytvořen celý systém podzemního zavlažování včetně automatických pump na vodu. Pod vozovkou se tak nachází několik velkých nádrží na vodu, odkud tekutina proudí kanály podél cesty. Pak byly nasazeny stromům podobné odolné rostliny Haloxylon ammodendron z čeledě laskavcovitých a keře rakytníku. Experimenty a hledání optimálních rostlin do tohoto prostředí trvaly pět let.

Nejprve byl v roce 1999 spuštěn pilotní projekt, kde se celý systém testoval na šesti kilometrech. Postupně byl dále rozšiřován a dnes jsou čtyři pětiny z celé dálnice obklopeny 72 metrů širokým pruhem zeleně. Dálnice byla ekonomicky velmi nákladná, nicméně její ekonomický význam je obrovský. Spojuje dvě důležitá města a umožňuje výměnu zboží mezi oblastmi, které by byly jinak od sebe odříznuty. Navíc podél cesty vede důležitý ropovod, dálnice usnadňuje jeho údržbu.

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 04. 2020 | 08:47

Zavří­t reklamu