válkaČeskoslovenskoobjevy

Číňané vyvíjejí nadzvukovou ponorku

Číňané vyvíjejí nadzvukovou ponorku

Že nejlidnatější země světa zažívá technologický rozmach, není žádným tajemstvím. Přesto její nejnovější projekt v oblasti zbrojení představuje obrovský pokrok v konstrukci ponorek. Pokud ovšem bude úspěšný.

Tomáš Chalupa 27. října 2014

Klíčem k úspěchu projektu nadzvukové ponorky má být takzvaná superkavitace. Tento princip, využívající fyzikálních vlastností vzduchových bublin v kapalině, není úplně neznámý. Na stejném principu pracuje ruské torpédo Škval. Jde o nejrychlejší torpédo na světě, kterému může konkurovat snad jen německé torpédo Barracuda. Škval je sice děsivá zbraň na papíře, ale jeho používání provází mnoho problémů týkajících se manévrovatelnosti. Pohyb za tak obrovských rychlostí navíc ve vzduchové bublině je velmi těžko řiditelný. Torpéda Škval měla na své palubě ponorka Kursk při své poslední plavbě. Torpédo z neznámých příčin explodovalo a Kursk skončil na dně Barentsova moře.

Ponorka Kursk

Ponorka Kursk

Číňané však věří v úspěch svého projektu a mají k tomu několik důvodů. Profesor Li Feng Chen tvrdí, že problémy s manévrováním se podařilo vyřešit použitím tenké kapalné membrány kolem plavidla. To podle něj umožňuje snížit rychlost tak, aby ponorka mohla pod vodou manévrovat.

Nákres principu superkavitace

Nákres principu superkavitace

Přesto jsou plánované parametry ponorky fascinující. Ponorka by měla být schopná plout rychlostí přes deset tisíc kilometrů v hodině. Sami Číňané ale přiznávají, že je před nimi ještě mnoho práce, která možná zabere celá desetiletí. Čínských superrychlých ponorek se tedy zatím nemusí nikdo obávat, nicméně zbrojní závody se neplánují na roky, ale na dekády, a tak i Američané už nějakou dobu pracují na vývoji podobného plavidla. Zatím údajně probíhají testy prototypů, ale jak je to v podobných případech běžné, armády žádná konkrétní data nezveřejňují a vše je přísně tajné.

Torpédo Škval

Torpédo Škval

Superkavitační zbraně a plavidla se zřejmě dříve nebo později stanou součástí všech velkých námořnictev světa. Kdo získá prvenství při stavbě první superkavitační ponorky, zatím není jisté. Některé zlé jazyky totiž tvrdí, že Číňané sice rádi zveřejňují nejrůznější velkolepé plány, ale jejich uvedení v život často pokulhává.

Další články

Zavří­t reklamu