válkaČeskoslovenskoobjevy

Číňané vynalezli ohňostroje, aby je chránily před zlými duchy

Číňané vynalezli ohňostroje, aby je chránily před zlými duchy
Zdroj: historyplex.com

Čína se připisuje mnoho slavných vynálezů, od kompasu přes výrobu papíru až po používání deštníků. Čína je bezesporu také prvním místem, kde byl vynalezen a používán střelný prach. A s tím souvisí také vynález ohňostroje, zábavné pyrotechniky, která ale dříve sloužila k jiným účelům.

Tomáš Chalupa 31. prosince 2018

Legenda praví, že ohňostroj vynalezl čínský kuchař. Ten omylem smíchal tři různé ingredience – síru, nitrát draslíku a živočišné uhlí. Nabízí se otázka, jestli to byl skutečně kuchař, a ne chemik. Udělal z toho v hrnci kaši, a když pod kotlem zapálil oheň, začaly z něj létat nádherné barevné světlice. O tom, že takto skutečně došlo k vynálezu ohňostroje, se dá ovšem s úspěchem pochybovat.

Všeobecně se má za to, že ohňostroje se začaly používat za vlády dynastie Chan (206 př.n.l – 220). Tehdy ovšem šlo o nástroj, jak zahnat zlé duchy. Ohňostroje je měly odradit od toho, aby škodily domu nebo obci. Zapalovaly se stonky bambusu, což vedlo k hlasitým ránám. Bambusový stonek má v sobě vzduchové kapsy, které praskají a vydávají hlasitý zvuk.

Později se tyto bambusové petardy začaly používat i k oslavě čínského Nového roku nebo při svatbách. Do bambusových stonků se také začal přidávat střelný prach, což znásobovalo efekt a hlasitost rány.

Ohňostroj, jak jej známe dnes, tedy i s vizuálními efekty, prý vynalezl mnich Li Ťan z provincie Chu-nan. Použil opět oblíbený bambusový stonek, ale nacpal do něj speciální směs, zřejmě velmi podobnou tomu, co použil kuchař z úvodu našeho vyprávění. Zahnal tím zlého ducha, a to nejen ranami, ale i vylétajícími ohnivými flérami. Li Ťan se tak stal vynálezcem petard, ovšem opět pouze podle legend. Moderní podobu zábavné pyrotechniky zřejmě vynalezli spíše středověcí čínští alchymisté pátrající po elixíru nesmrtelnosti. Zkoušeli míchat všemožné substance a u některých z nich pozorovali zajímavé pyrotechnické účinky.

Město, které je nejvíce spjato se vznikem ohňostrojů, je Liou-jang v provincii Chu-nan. Dodnes se tomuto městu říká „Hlavní město ohňostrojů“ a je zde nejvíce továren na zábavnou pyrotechniku v Číně i na světě.

Při návštěvě Číny se s ohňostroji seznámili také cizinci ze Střední Asie nebo Arábie či Indie. Postupně se tak tento vynález začal šířit i do dalších zemí a na evropský kontinent. Traduje se, že do Evropy přivezl střelný prach i první petardy slavný cestovatel Marco Polo. Jiné zdroje říkají, že to byli křižáci, kteří se setkali s ohňostroji ve Svaté zemi, kde je používali Arabové.

Mnohem významnější než ohňostroje byl samotný střelný prach. Byli to právě Evropané, zejména Němci a Italové, kdo jej začal používat do střelných zbraní, zatímco v izolované Číně technologický rozvoj moderních zbraní vázl. Odtud už pak byla cesta k modernímu válčení, střelným zbraním, dělům a raketám.

Další články

Zavří­t reklamu