Už i Čína bude hledat mimozemské civilizace.

Už i Čína bude hledat mimozemské civilizace. | zdroj: mashable.com


Číňané staví kvůli mimozemšťanům obří teleskop. Vystěhovali už tisíce lidí

TÉMATA: technologie | vesmír | teleskopy | čína

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 02. 2016 | 12:00

Více než 9000 lidí se musí vystěhovat ze svých domovů v čínské provincii Kuej-čou. Vláda rozhodla, že se zde postaví největší teleskop na světě. Jeho úkolem bude zachycovat elektromagnetické signály z vesmíru.

Obří teleskop bude mít 500 metrů v průměru, pro srovnání doposud největší teleskop, který stojí v Portoriku, má průměr 300 metrů. Bude vypadat podobně jako jiné velké teleskopy, tedy jako talíř zasazený do země. Jeho povrch bude složen z 4600 pohyblivých trojúhelníkových panelů. Ty budou koncentrovat signál do speciálního třicetitunového přijímače.

Tento jinak zajímavý projekt bohužel připraví o domov přes 9000 místních lidí. Ti musí uvolnit místo pro teleskop. Vláda jim vyplatí finanční kompenzaci v hodnotě 12000 juanů, což je asi 1800 dolarů. Vláda do stavby zařízení investovala 1,2 miliardy juanů, což je v přepočtu okolo 4,5 miliardy korun. To má být dokončeno letos v září. 

Zachycováním elektromagnetických signálů z vesmíru nejde o nic jiného než o hledání mimozemské civilizace. Čína se tak přidává k dalším zemím, především k USA, které pomocí svých sofistikovaných zařízení zkouší zjistit, zda jsme či nejsme ve vesmíru sami. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 02. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu