válkaČeskoslovenskoobjevy

Číňané staví kvůli mimozemšťanům obří teleskop. Vystěhovali už tisíce lidí

Číňané staví kvůli mimozemšťanům obří teleskop. Vystěhovali už tisíce lidí
Zdroj: mashable.com

Více než 9000 lidí se musí vystěhovat ze svých domovů v čínské provincii Kuej-čou. Vláda rozhodla, že se zde postaví největší teleskop na světě. Jeho úkolem bude zachycovat elektromagnetické signály z vesmíru.

Tomáš Chalupa 23. února 2016

Obří teleskop bude mít 500 metrů v průměru, pro srovnání doposud největší teleskop, který stojí v Portoriku, má průměr 300 metrů. Bude vypadat podobně jako jiné velké teleskopy, tedy jako talíř zasazený do země. Jeho povrch bude složen z 4600 pohyblivých trojúhelníkových panelů. Ty budou koncentrovat signál do speciálního třicetitunového přijímače.

Tento jinak zajímavý projekt bohužel připraví o domov přes 9000 místních lidí. Ti musí uvolnit místo pro teleskop. Vláda jim vyplatí finanční kompenzaci v hodnotě 12000 juanů, což je asi 1800 dolarů. Vláda do stavby zařízení investovala 1,2 miliardy juanů, což je v přepočtu okolo 4,5 miliardy korun. To má být dokončeno letos v září.

Zachycováním elektromagnetických signálů z vesmíru nejde o nic jiného než o hledání mimozemské civilizace. Čína se tak přidává k dalším zemím, především k USA, které pomocí svých sofistikovaných zařízení zkouší zjistit, zda jsme či nejsme ve vesmíru sami.

Další články

Zavří­t reklamu