válkaČeskoslovenskoobjevy

Číňané přistanou na Měsíci, New Horizons prolétává kolem Ultimy Thule a Osiris-Rex krouží kolem Bennu

Číňané přistanou na Měsíci, New Horizons prolétává kolem Ultimy Thule a Osiris-Rex krouží kolem Bennu
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 7 fotek+ 8 fotek

Nový rok přináší zásadní události v dobývání vesmíru. Na jeho počátku můžeme sledovat současně hned tři velmi zajímavé mise. Čína chystá každým dnem přistání své sondy Čchang´e 4 na Měsíci. Sonda NASA New Horizon zase právě prolétá kolem nejvzdálenějšího objektu v naší sluneční soustavě, zvaného Ultima Thule. A další sonda OSIRIS-REx právě dosáhla oběžné dráhy kolem asteroidu Bennu a bude na něm sbírat vzorky.

Tomáš Chalupa 2. ledna 2019

Vezměme to tedy popořadě. Čínská sonda Čchang´e 4 se právě dostala na oběžnou dráhu Měsíce. Cílem mise je dosáhnout prvního měkkého přistání na odvrácené straně Měsíce. Sonda byla vypuštěna 7. prosince 2018 a má na Měsíci přistát někdy kolem 3. ledna v kráteru Von Kármán, který má průměr 180 kilometrů. Čína ale datum nepotvrdila a nikdo s jistotou neví, kdy přesně k němu dojde, docela dobře je možné, že v tuto chvíli už sonda přistála. Sonda má na Měsíci zkoumat jeho nerostné složení, měřit neutronovou radiaci a celkově zkoumat povrch.

Příští rok chce Čína vyslat na Měsíc svého astronauta a zahájit stavbu trvalé měsíční základny. Čína zdůrazňuje, že jde o mírovou a vědeckou aktivitu, ale s tím příliš nesouhlasí americké ministerstvo obrany, které se obává, že Čína chce Měsíc využít i pro případné vojenské účely. Kde je pravda, samozřejmě nevíme.

Na Nový rok, přesně ve 12.33, se ocitla sonda NASA New Horizons nejblíže vesmírnému tělesu pojmenovanému Ultima Thule. Jde o malou planetku, která je nejvzdálenějším objektem v naší sluneční soustavě, ke kterému se sonda dostala. Od Země je Ultima Thule vzdálena 6,6 miliardy kilometrů. Průlet byl údajně velmi rizikovou záležitostí, protože sonda letěla rychlostí 50 tisíc kilometrů za hodinu a v takové rychlosti by i srážka s malým úlomkem planetky znamenala velké poškození.

Ultima Thule je zmrzlá planetka nacházející se v tzv. Kuiperově pásu. O její existenci se lidstvo dozvědělo až v roce 2014, kdy ji spatřil jako malinkou tečku Hubbleův teleskop. V NASA řešili, kam nasměrovat New Horizons poté, co v roce 2016 dorazila k Plutu a splnila tak svou primární misi. Volba padla právě na vzdálenou Ultima Thule. Sonda začala ihned posílat na Zemi snímky tohoto 32 km dlouhého tělesa, nejprve černobílé, ale v průběhu několika dní by měly dorazit i barevné obrázky. Sonda má podle NASA energii na dalších 15 let provozu a je tedy otázkou, kam ji nyní lidé z letového střediska nasměrují. Podle prvních informací by měl New Horizons zůstat v Kuiperově pásu a pokusit se proletět kolem jiného většího tělesa.

A pak tu máme ještě misi sondy Osiris-Rex, která odstartovala v roce 2016 a zamířila k asteroidu Bennu. Na konci loňského roku se k němu přiblížila a začala kolem něj kroužit. Podle NASA je asteroid starý 4,5 miliardy let a je bohatý na uhlík a také možná na určitý druh biologického materiálu, ze kterého se možná kdysi dávno vyvinul život.

Bennu je nejmenší vesmírný objekt, kolem kterého kdy kroužila vesmírná sonda. Nachází se 110 milionu kilometrů od Země a má v průměru jen 500 metrů. Osiris Rex krouží 1,6 kilometru nad jeho povrchem. Uvnitř asteroidu je zřejmě malé množství vody a právě na to jsou odborníci z NASA nejvíce zvědaví. Domnívají se, že by ve vodě mohl existovat nějaký biologický materiál. Osiris Rex bude kolem Bennu kroužit a dokonce svým robotickým ramenem odebere vzorky přímo z jeho povrchu. V roce 2023 pak s nimi přistane na Zemi. Jde o první návratovou misi lidského stroje z asteroidu.

Rok 2019 ještě ani pořádně nezačal a už zde máme pořádnou porci mimořádně důležitých milníků v dobývání vesmíru.

Další články

Zavří­t reklamu