Bomby a granáty nalezené při výkopových pracích pocházejí z druhé světové války.

Bomby a granáty nalezené při výkopových pracích pocházejí z druhé světové války. | zdroj: dailymail.co.uk


Číňané kopali bazén, našli 3000 nevybuchlých bomb

TÉMATA: munice | čína | nálezy

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 05. 2019 | 09:00

Majitel rezidence v čínském Šhang-čchu najal stavební firmu, aby u domu postavila bazén. Jenže dělníci našli pod zemí nález, který jim vyrazil dech – 3000 bomb a granátů z období druhé světové války.

Dům byl naštěstí zatím neobydlený, takže jej nebylo nutné evakuovat. Všechny bomby a minometné granáty byly rezavé a ve velmi špatném stavu, přesto mohl kterýkoliv z nich náhodně vybuchnout. Navíc první bomby dělníci mylně považovali za staré cihly a normálně je odváželi na vozíku z místa výkopu. Až když se jich našlo více, uvědomili si, že zřejmě neodvážejí na vozíku cihly.

Na místo pak dorazila policie, která oblast uzavřela a bomby odvezla pryč. Ve městě Šhang-čchu ale nejde o první podobný nález. V roce 2000 bylo objeveno pod jednou ulicí 1000 bomb. Ty byly podle všeho stejné jako ty nalezené na konci dubna.

Bomby pocházejí z Čínsko-japonské války, která trvala od roku 1937 až do roku 1945. Japonci při ní obsadili velkou část Číny, na okupovaných územích si počínali mimořádně krutě a brutálně. Šchang-čchu zřejmě sloužilo jako skladiště munice pro čínskou armádu, a díky tomu je v zemi pod městem tolik bomb a jiných zbraní. Úřady upozorňují, že v zemi mohou být i další bomby, a proto se má pří výkopových pracích postupovat velmi obezřetně.

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 05. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu