válkaČeskoslovenskoobjevy

Číňané hází do motorů letadel mince pro štěstí, mohou zabít stovky lidí

Číňané hází do motorů letadel mince pro štěstí, mohou zabít stovky lidí
Zdroj: odditycentral.com

Za minulý rok čínská policie řešila sedm ohrožení letového provozu, které měli na svědomí lidé vhazující „pro štěstí“ mince do motorů letadel na letišti. Tento nešťastný zvyk může v nejhorším možném případě poslat letadlo i k zemi.

Tomáš Chalupa 25. dubna 2019

Naposledy takto skončila pod dohledem letištní ostrahy šestašedesátiletá Wang, která se snažila vhodit do motoru dopravního letadla šest mincí. Stroj aerolinek Tianjin naštěstí nezasáhla a všechny mince skončily neškodně na zemi. Žena při zadržení odmítla, že by házela mince, ale usvědčily ji kamerové záznamy. Jejího počínání si naštěstí všiml letištní personál u letadla. Žena nakonec skončila na deset dní ve vězení. Letadlo muselo být kompletně prohlédnuto, pasažéři se přemístili do jiného stroje, který je odvezl na plánovanou destinaci. Z hloupého zvyku se tak stala pořádná komplikace, která zaměstnala spoustu lidí a o dvě hodiny zdržela let.

A to měsíc před tímto incidentem skončil ve vězení jednatřicetiletý muž za prakticky identický prohřešek. Také on se naštěstí netrefil a i jemu jeho pokus vynesl deset dní vězení. Za loňský rok to byl šestý, respektive sedmý případ, který policie řešila. V Číně zkrátka někteří lidé věří na pověry a neuvědomují si, že místo štěstí mohou letu přinést záhubu.

Jak říká letecký odborník Ou-jang Ťie, moderní letecké motory dopravních letadel jsou konstruované tak, aby si poradily s mnohými překážkami, včetně ptáků, kousků kamínků nebo drobných úlomků. Ale malé kovové mince nejsou na seznamu a mohou motor vážně poškodit. „V lepším případě dojde k poškození listů kompresoru. Pokud by se mince dostala až do motoru, pak to může mít katastrofální následky a motor může přestat za letu fungovat,“ říká Ťie. To sice pro dnešní letadla není zásadní problém, jsou schopny letět i s jedním motorem, ale při souhře nečekaných okolností by to mohlo v krajním případě i zavinit pád letadla.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu