válkaČeskoslovenskoobjevy

Čína údajně vynalezla laserovou útočnou pušku, kůži spálí na jeden kilometr

Čínská média přinesla zprávu, že armáda vyvinula hi-tech zbraň, která je schopná vystřelit energetický paprsek na vzdálenost přibližně jednoho kilometru. Ten není vidět lidským okem, ale je schopen popálit lidskou kůži.

Tomáš Chalupa 13. července 2018

Název zbraně je ZKZM-500 a má podobu útočné pušky s neobvyklým tvarem. Vyvinuli ji vědci pracující pro armádu v Institutu optiky a jemné mechaniky při Akademii věd. Zbraň je prý otestovaná a je prakticky připravená k masové produkci.

První jednotky, které mají být zbraní vybaveny, jsou protiteroristická speciální komanda. Jde o nesmrtící zbraň, která je vhodná právě při zásazích proti teroristům nebo osvobozování rukojmích. Mnoho odborníků ale považuje podobné zprávy za přehnané, sestrojení tohoto typu zbraně se doposud nikomu nepodařilo. Laserové zbraně se v běžném životě prý v dohledné době neobjeví. Číňané mají ale jiný názor.

ZKZM-500 má velikost zhruba jako známá AK-47. Místo zásobníku má vyměnitelnou lithiovou baterii ve speciálním obalu. Jedna baterie umožňuje vystřelit 1000 jednotlivých střel. Každá z nich trvá méně než dvě vteřiny. Jednotlivá střela nemůže nikoho zabít, ale pokud by střelec střílel opakovaně na jedno místo v lidském těle, může skrz něj propálit díru. Je tedy otázka, zda zbraň je či není smrtící.

Větší otázka je, zda nejde jen o čínskou propagandu. Podle magazínu TechCrunch je celá věc nesmysl. „Není žádný způsob, jak by zbraň na bázi litihové baterie mohla produkovat takový proud tepla, aby zasáhla na velkou vzdálenost daný bod,“ píše magazín ve svém článku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu