Pyramidy v Číně jsou obrovské a připomínají spíše kopce.

Pyramidy v Číně jsou obrovské a připomínají spíše kopce. | zdroj: messynessychic.com


Čína své pyramidy utajuje a skrývá, na rozdíl od Egypta

TÉMATA: pyramidy | čína | archeologie | památky

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 03. 2019 | 09:15

Když se řekne pyramida, každý si představí egyptské pyramidy. Ovšem pyramidy jsou i jinde po světě, například v Číně. Ta je ovšem nedává na odiv ani je nijak turisticky nevyužívá, naopak je spíše ukrývá.

V roce 1945 letěl americký vojenský pilot James Gaussman nad Čínou, když něco upoutalo jeho pohled. Na zemi spatřil mohutnou pyramidu, která by svými rozměry nepochybně zastínila ty egyptské. „Byla čistě bílá ze všech stran. Na hoře byl zářivý kámen, něco jako drahokam. Bohužel nebyla žádná šance poblíž přistát, přestože jsme chtěli. Byli jsme uchváceni nesmírností té stavby,“ vzpomínal později Gaussman.

O dva roky později popsal prakticky stejně onu čínskou pyramidu plukovník Martin Sheahan, ředitel aerolinek TWA. Podle něj mohlo jít o největší archeologický nález historie. O případu psaly také noviny New York Times, nicméně mnoho nových informací v článku nezaznělo.

Dnes víme, a dá se to zjistit i pomocí programu Google Earth, že několik velkých pyramid se nachází v provincii Sien-Ša-an-si.  Je zde nejméně 40 pyramid, z nichž některé jsou ale téměř neviditelné, protože na nich roste tráva a stromy a splývají tak s okolní krajinou. Pravdou je, že na žádné z nich není vidět drahokam nebo něco podobného.

Podle odborníků je existence pyramid v Číně nepochybná. Dokonce byly v mnoha ohledech podobné těm egyptským. I ony měly uvnitř nápisy, byly spojeny s astronomickými pozorováními, byly dokladem vysoké technické a vědecké úrovně dávných obyvatel Číny. Je zde však jeden podstatný rozdíl. Egypťané se svými pyramidami chlubí a stojí na nich jejich turistický ruch. Naopak Čína o nich mlčí.

Čínské pyramidy nejsou totiž postaveny z kamenných kvádrů, ale jen z hlíny a jílu. Jsou to vlastně jen ohromné kopce zeminy. Čína k pyramidám pouští západní badatele jen výjimečně a ví se tak o nich velmi málo. Zřejmě i tyto pyramidy sloužily jako hrobky dávných císařů a byly vstupní branou do jejich posmrtného života. V hrobce císaře Jinga bylo nalezeno 600 koster koní.

Proč Čína své pyramidy nijak nepropaguje a zřejmě ani příliš nezkoumá, je otázkou. Oficiální odpovědi říkaly, že nemá dostatečné technologie potřebné k průzkumu, hrobek aniž by došlo k jejich poškození. To už zjevně neplatí  a Čína využívá při průzkumu pyramid nejmodernější technologie včetně spektrografie a radiokarbonové metody. Čína ale nezveřejňuje nic o výsledcích průzkumů. A vzhledem k tomu, že pyramidy leží v zakázaném území čínské provincie Šen-si, kde je soustředěn vojenský a kosmický výzkum Číny, nedá se předpokládat, že by k jejich průzkumu byly pozvány i mezinárodní vědecké týmy. Pyramidy v Číně jsou tak stále velkou neznámou.

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 03. 2019 | 09:15

Zavří­t reklamu