válkaČeskoslovenskoobjevy

Čína se stala nejbohatší zemí světa, Spojené státy jsou druhé

Čína se stala nejbohatší zemí světa, Spojené státy jsou druhé
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 3 fotky+ 4 fotky

Spojené státy přišly o titul nejbohatší země světa a nejbohatší zemí světa je nyní Čína. Tento posun v žebříčku světového bohatství byl oznámen ve zprávě společnosti McKinsey & Co., píše agentura Bloomberg, která o tom informovala jako první a která odhalila, že hodnota Číny prudce vzrostla ze 7 bilionů dolarů v roce 2000 na 120 bilionů dolarů v roce 2020.

Tomáš Chalupa 17. prosince 2021

Za stejnou dobu se hodnota Spojených států vyšplhala na téměř 90 bilionů dolarů, což ale na udržení prvního místa nestačilo. Rychlý útok Číny na vrchol žebříčku přispěl k téměř třetinovému nárůstu celkového světového bohatství, které se ve stejném období zvýšilo ze 156 bilionů dolarů na 514 bilionů dolarů.

Hospodářský vzestup Číny se zrychlil zejména poté, co se stala členem Světové obchodní organizace (WTO), mezivládní organizace, která reguluje obchod mezi státy. Země mohou z tohoto členství těžit, protože WTO pomáhá státům při stanovování pravidel mezinárodního obchodu a jejich prosazování na rozvojových trzích.

Ačkoli se jedná o vskutku významné vítězství, není sdíleno celou zemí, neboť i v komunistické Číně platí, že více než dvě třetiny bohatství je obsaženo v pouhých 10 procentech nejbohatších lidí. Stejný poměr je i v kapitalistických Spojených státech, které se nyní nacházejí na druhém místě v žebříčku světového bohatství.

Pokrok Číny bude v příštích letech třeba sledovat, protože hospodářský růst sice přináší velké výnosy, ale určité vzorce růstu čistého jmění mohou způsobit, že se národy stanou náchylnými ke kolapsu. Nechvalně proslulý kolaps v USA v roce 2008, který byl vyvolán zhroucením ekonomiky bydlení, to ukázal až příliš dobře, a vzhledem k tomu, že rostoucí ceny nemovitostí jsou částečně zodpovědné za raketový vzestup Číny, budou muset odborníci sledovat, zda se neobjeví známky podobné finanční události. Velké problémy developerského gigantu Evergrande, který se pohybuje na hraně totálního bankrotu, může být předzvěstí, že období čínského růstu může skončit. Ruku v ruce s ekonomickým růstem nicméně jde také expanzivní až agresivní politika a stále větší militarismus Říše středu. Ta se netají snahou vojensky anektovat Tchajwan a provádí vojenské operace také v Jihočínském moři. Válečný konflikt by samozřejmě růst ukončil mnohem rychleji a spolehlivěji, než jakékoliv ekonomické problémy.

Další články

Zavří­t reklamu