válkaČeskoslovenskoobjevy

Čína prý konstruuje tajnou vesmírnou stanici na ostrově v jižním Pacifiku

Čína prý konstruuje tajnou vesmírnou stanici na ostrově v jižním Pacifiku
Zdroj: mysteriousuniverse.org

O čínském vesmírném programu se ví hlavně to, že je velmi ambiciózní. Říše středu chce kolonizovat Měsíc a později i Mars a chce se stát vesmírnou velmocí. Co reálně Čína ve vývoji vesmírného programu podniká, je ale zastřeno rouškou utajování a spekulací. Teď se začíná hovořit o tom, že Čína tajně konstruuje vesmírnou stanici na ostrově Vanuatu v jižním Pacifiku.

Tomáš Chalupa 15. května 2018

Diplomaté z Austrálie a Nového Zélandu jsou znepokojeni sílící vojenskou přítomností Číňanů na tomto ostrově. Jak dodává australský The Sydney Morning Herald, pokud by Čína na ostrově skutečně postavila velkou základnu, mohla by tím být ohrožena nejen Austrálie, ale také Spojené státy. O Číně je známo, že ráda obsazuje i sebemenší ostrovy, které přeměňuje na vojenské základny a rozšiřuje je.

Hongkongské noviny South China Morning Post jdou ve spekulacích ještě dál a tvrdí, že přítomnost Číny na ostrově souvisí s vesmírným programem a že zde zřejmě dochází k tajné konstrukci vesmírné stanice. Základna na Vanuatu by měla sloužit do budoucna k odpalování balistických i vesmírných raket s tím, že jedna z nich by mohla vynést na oběžnou dráhu i tuto malou stanici. Zní to zatím krajně nepravděpodobně, protože Čína ještě nemá na ostrově ani zdaleka všechno potřebné vybavení a zařízení.

Proč by Čína vysílala stanici zrovna nad touto oblastí? Podle odborníků je tato část Pacifiku možným budoucím místem ozbrojeného střetu a bude se odtud vystřelovat mnoho balistických střel, které je potřeba sledovat z vesmíru. A právě k tomu by měla stanice sloužit. Tak to alespoň vidí například expert Čou Čchen-ming.

Zda má Čou Čchen-ming pravdu, je samozřejmě těžké posoudit. Čína by nejspíš neprováděla tajnou stavbu stanice tak, aby se o ní někdo dočetl v novinách. Na druhou stranu čínský vesmírný program spadá pod armádu a je tedy těžké odlišit, co je práce na programu balistických střel, co je vesmírný program a co jsou jiné části vojenských aktivit. Dost často se tyto věci v čínském podání mísí dohromady. Každopádně v Austrálii sledují tyto aktivity s velkými obavami.

Další články

Zavří­t reklamu