válkaČeskoslovenskoobjevy

Čína plánuje stavbu megarakety Dlouhý pochod 9, strčí do kapsy veškerou konkurenci

Čína plánuje stavbu megarakety Dlouhý pochod 9, strčí do kapsy veškerou konkurenci
Zdroj: dailymail.co.uk

Dlouhý pochod 9 má být megaraketa, která v roce 2030 dostane na oběžnou dráhu Země 140 tun nákladu. To je zcela neporovnatelné se současnými raketami, vždyť Falcon 9 vynese sotva 64 tun a evropská Arianne 5 jen 20 tun.

Tomáš Chalupa 19. července 2018

Větší, silnější, výkonnější, tak to v Číně dělají poslední dobou se vším a jejich vesmírný program není výjimkou. Čína plánuje postavit nejsilnější a největší raketu všech dob, která podle odborníků má sloužit především k pilotované misi na Měsíc. Dokáže dopravit na oběžnou dráhu Země 140 tun nákladu.

V současnosti se žádná raketa neblíží těmto deklarovaným možnostem. Ani chystaný projekt NASA s názvem Space Launch Systém nemá takové možnosti a dokáže vynést „jen“ 130 tun nákladu. Tato raketa má být hotová nejdříve v roce 2020.

Trup čínského gigantu má mít 10 metrů v průměru a budou ho k nebi pohánět čtyři motory s tryskami o průměru pět metrů. Loď bude mít široké využití, kromě samotné dopravy nákladu to může být již zmíněná mise na Měsíc nebo také stavba velké stanice či elektrárny na oběžné dráze. S takovou raketou už je možné mít opravdu smělé plány.

Kromě tohoto plánu připravuje Čína ještě další mise. V roce 2021 chce vypustit první znovupoužitelnou raketu. To znamená, že půjde o stroj, který se vrátí zpět na Zemi a bude jej možné používat znovu a znovu. Navrátit se má celý první stupeň rakety i motory, stejně jako v případě Falcona Elona Muska.

Čína nalévá v posledních letech obrovské finanční prostředky do svého vesmírného programu. Její nejbližší plán je do roku 2022 umístit na oběžnou dráhu vesmírnou stanici s posádkou. Čína se totiž nikdy neúčastnila projektu ISS a její cestou vždy byla stavba vlastní stanice.

Stejně tak Čína plánuje postavit trvalou základnu na Měsíci, což už je mnohem náročnější úkol. Doposud se Číně všechny její plány na poli dobývání vesmíru zdařily, nicméně je stále značně pozadu za Spojenými státy i Ruskem. Náskok vesmírných velmocí se ale snižuje, ze soukromých hráčů je ve hře jen Elon Musk, protože ostatní se zaměřují zatím jen na komerční vesmírné výlety. Vesmírné závody každopádně nabývají na intenzitě a Čína si v nich stojí velmi dobře.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu