Velká čínská vzducholoď Jüan-meng má vzlétnout už tento měsíc.

Velká čínská vzducholoď Jüan-meng má vzlétnout už tento měsíc. | zdroj: sciencealert.com


Čína má obří vzducholoď, poprvé vzlétne tento měsíc

TÉMATA: čína | vzducholodě |

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 11. 2015 | 11:15

Zatímco jsou světová média plná prvního čínského dopravního letounu, stranou jejich zájmu zůstává plánovaný start obří vzducholodě Jüan-meng, který má proběhnout už v listopadu. Čína podle všeho postavila největší vzducholoď na světě.

Jüan-meng znaamená v čínštině sen. A přesně ten se splnil konstruktérům, kteří dokázali postavit nádhernou vzducholoď, která vydrží ve vzduchu půl roku. Energii pro palubní systémy dodávají sluneřní kolektory. Vzducholoď je dlouhá 75 metrů, což není mnoho například oproti americkému modelu Aeroscraft ML866, ovšem zatímco Aeroscraft je teprve na rýsovacím prkně a od dokončení ho dělí celé roky, Jüan-meng je hotov a čeká ho první osmačtyřicetihodinový let. 

Héliem naplněná vzducholoď je zatím obestřená tajemnstvím, co se týče jejího účelu. Číňané hovoří poněkud neurčitě o komunikačních účelech, jako je vysílání, sběr a vyhodnocování dat a pozorování. Zdá se, že účel bude spíše vojenský, nebo dokonce špionážní. O tom, že celý projekt není určen pro veřejnost. dokazuje i fakt, že nebyla dosud zveřejněna žádná fotografie vzducholodi. Jak už podotýkají někteří skeptici, je možné, že Jüan-meng je skutečně jen sen, a nikoliv skutečnost.

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 11. 2015 | 11:15

Zavří­t reklamu