válkaČeskoslovenskoobjevy

Čína má nejrychlejší kvantový superpočítač světa, dosáhla kvantové nadřazenosti

Čína má nejrychlejší kvantový superpočítač světa, dosáhla kvantové nadřazenosti
Zdroj: profimedia.com

Čína zřejmě dosáhla významného prvenství na poli výpočetní techniky. Sestrojila vlastní kvantový superpočítač, který je schopen provést jednu výpočetní operaci 100 trilionkrát rychleji než nejvýkonnější klasické superpočítače. Na světě existují jen dva kvantové superpočítače, ale ten čínský je údajně mnohem výkonnější.

Tomáš Chalupa 6. ledna 2021

Jako první sestrojila v roce 2019 kvantový superpočítač společnost Google. Její kvantový procesor Sycamore byl schopen za 200 sekund provést výpočetní operaci (konkrétně detekování zdánlivě náhodných vzorců čísel), která by běžnému superpočítači trvala 10 tisíc let. Jako „běžný“ superpočítač Google použil Summit od IBM, což vedlo k tomu, že IBM zpochybnila výsledky testu s tím, že jejich Summit by s pomocí přídavného úložiště úkol vyřešil za dva dny, ale přesněji. Spor nic nemění na tom, že Google byl první, kdo získal takzvanou kvantovou nadřazenost, tedy vstoupil do nové éry výpočetních strojů na bázi kvantové fyziky. Je to obrovský skok, již na první pohled je zřejmé, že rozdíl mezi kvantovým a běžným superpočítačem je propastný.

Thumbnail # Nový superpočítač s milionem procesorů je nejrychlejší stroj napodobující mozek
Mohlo by Vás zajímat:

Nový superpočítač s milionem procesorů je nejrychlejší stroj napodobující mozek

Nyní se do tohoto nepočetného klubu přidala Čína, která sestrojila vlastní kvantový superpočítač Ťiou-čang (spíše se ale setkáme s pojmenováním Jiuzhang), který údajně hravě strčí do kapsy i stroj Googlu. Čína utratila za poslední roky utratila 10 miliard dolarů, které investovala právě do vývoje kvantového superpočítače. Ten vyvinula státní Národní laboratoř pro kvantové výpočetní vědy. Na rozdíl od Sycamoru tady za Jiuzhangem stojí stát jako celek. Jiuzhang má být 10 miliardkrát rychlejší než Sycamore. Znamenalo by to, že je sice formálně ve stejné lize kvantových superpočítačů, ale výkonnostně je někde úplně jinde. Sycamore používá čipy se super vodivými materiály a svou strukturou stále připomíná klasické počítače. Jiuzhang používá optické obvody, což mu dává technologický náskok.

Thumbnail # Švýcaři chtějí použít superpočítač na simulaci celého vesmíru
Mohlo by Vás zajímat:

Švýcaři chtějí použít superpočítač na simulaci celého vesmíru

Oba kvantové počítače jsou ovšem z pohledu běžného uživatele bezcenné a nepraktické. Umí totiž zatím řešit jen velmi omezený typ úloh. Ten čínský dokonce umí pouze jednu, a tou je vzorkování bosonu. Jde o vysoce náročný a komplexní úkol, který běžné superpočítače nejsou schopny reálně vůbec vykonat (trvalo by to miliardy let). Jiuzhang měl úkol hotový za 200 sekund.

Čína nepochybně dosáhla velkého technologického milníku. Ostatně je už dlouho na špici v oblasti kvantového přenosu dat, a sestrojení kvantového superpočítače se tak logicky nabízelo jako další krok. Přestože je Jiuzhang vysoce specializovaný a nemá univerzálnější použití (stejně jako Sycamore), otevírá novou kapitolu výpočetní techniky a posouvá ji na další level. Čína stále více ukazuje, že technologicky Západ nejen dohnala, ale v mnoha oblastech i předehnala.

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu