válkaČeskoslovenskoobjevy

Čína hlásí, že první exascale superpočítač je téměř dokončen

Čína hlásí, že první exascale superpočítač je téměř dokončen
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Podle čínských oficiálních médií je reálné, že země dokončí první prototyp exascale superpočítače na světě. Hotov by měl být v nadcházejících měsících.

Tomáš Chalupa 24. ledna 2017

Bude trvat několik let, než se z prototypu stane plně použitelný funkční model, k čemuž by podle odhadů mělo dojít v roce 2020. Co přesně to znamená? Pro představu, v Číně byl vyroben superpočítač Tianhe-1, který byl v roce 2010 vyhlášen nejrychlejším a nejvýkonnějším počítačem na světě. Exascale superpočítač bude dvěstěkrát rychlejší než Tianhe-1. Tianhe-3, což je šestý čínský superpočítač v řadě, umí udělat za jednu vteřinu 1 000 000 000 000 000 výpočtů. Je to číslo s patnácti nulami. Ovšem exascale superpočítač dokáže udělat 1 000 000 000 000 000 000 výpočtů za vteřinu. To je 1 a 18 nul.

Co takový stroj dokáže? Podle oficiálního vyjádření samozřejmě pracovat s nepředstavitelným množstvím dat. Dokáže simulovat velké a komplikované celky, jako například změny globálního klimatu, v lidském těle, ve vesmíru. Možnosti jsou nekonečné.

V žebříčku 10 nejvýkonnějších počítačů jich má Čína pět a stejným počtem disponují Spojené státy. Ty mají ovšem ty, které nejsou úplně na špici žebříčku. Navíc USA plánují dokončit svůj exascale superpočítač nejdříve v roce 2023. Zdá se, že v technologickém vývoji začíná Západ zaostávat.

Další články

Zavří­t reklamu