Prastarý Mes Aynak se sochou Buddhy i dalšími památkami bude zničen těžbou mědi. | zdroj: ibtimes.co.uk


Čína chce zničit sochu Buddhy v Afghánistánu kvůli těžbě mědi

TÉMATA: buddha | sochy | afghánistán

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 02. 2017 | 08:11

Dvě státem vlastněné čínské společnosti chtějí těžit měď a hodlají postavit důl v Mes Aynaku, 5000 let starém městě v Afghánistánu, které je chráněnou památkou UNESCO. Z oběť těžbě padne i prastará socha Buddhy, upozorňuje film kanálu Netflix s názvem Zachraňte Mes Aynak.

Na místě probíhají už delší dobu archeologické vykopávky. Ty se však musí urychlit, než přijdou Číňané a všechno zničí. Celé prastaré město včetně sochy, buddhistického kláštera a tržišť má pohltit čínský měděný důl. Pod Mes Aynakem jsou jedny z největších zásob mědi na světě. Hodnota úložiště je podle odhadů afghánského ministerstva pro těžbu 100 miliard dolarů. Za to už stojí zlikvidovat prastarou památku. 

Lidé už se kvůli stavbě dolu museli začít vystěhovávat z okolních vesnic kolem Mas Aynaku. Podle Číňanů byli všichni informováni s předstihem, což ale odmítají zástupci nevládních organizací. Podle nich jsou lidé přemisťováni bez jakéhokoliv varování nebo vysvětlení.

Číňané se také ohánějí tím, že důl poskytne místním lidem pracovní příležitosti. Režisér pořadu Brent Huffman však upozorňuje, že Číňanům se nedá věřit. "Zničili vesnice a slíbili postavit nové. Nikdy je nepostavili." 

Také osud artefaktů doposud vykopaných v Mas Aynaku je velmi nejasný. Jsou sice uloženy v Kábulském národním muzeu, ale to bylo už dvakrát vyhozeno do povětří bojovníky Talibanu. 

Afghánská vláda projekt těžby podporuje, protože doufá, že to bude lék na místní ekonomiku a že se tím zlepší tragická nezaměstnanost a chudoba. Huffman ale oponuje: "Jediné, co vznikne, je obří toxický kráter, kde nebude moc žít vůbec nikdo." 

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 02. 2017 | 08:11

Zavří­t reklamu