válkaČeskoslovenskoobjevy

Čína chce postavit podvodní supertunel pro rychlovlaky. Povede až do USA!

Čína chce postavit podvodní supertunel pro rychlovlaky. Povede až do USA!
Zdroj: wonderfulengineering.com

U Číny už jsme zvyklí na velkolepé plány a projekty, ale tenhle patří k těm opravdu největším. Špičky Číny údajně velmi stojí o to propojit Říši středu se Spojenými státy podmořským tunelem. V něm bude jezdit superrychlá vlaková souprava.

Tomáš Chalupa 26. října 2015

Trať bude začínat v severní Číně a povede na sever na Sibiř, kde se v Beringově úžině dostane do tunelu, který bude ústit na Aljašce. Podmořský tunel bude dlouhý 200 km, což je čtyřikrát více než Eurotunel pod kanálem La Manche. Celá trať pak bude mít délku 13 000 kilometrů.

Přestože se vlaky po trati budou řítit 350 kilometrovou rychlostí, cesta bude trvat dva dny. „Už o tom nějakou dobu diskutujeme. A v Rusku o tom také již nějakou dobu uvažují,“ řekl k projektu Wang Mengšu z Čínské inženýrské akademie. Celý projekt včetně financí a realizace má ležet na bedrech Číňanů. Projekt má ovšem velmi mnoho nedořešených detailů a není vůbec jasné, kdy by měl začít. A z prohlášení Číňanů také nevyplývá, co si o celé záležitosti myslí v USA. A to může být kámen úrazu.

Další články

Zavří­t reklamu