Housenky bource morušového poputují na Měsíc.

Housenky bource morušového poputují na Měsíc. | zdroj: mysteriousuniverse.org


Čína chce na Měsíc vyslat housenky bource morušového

TÉMATA: vesmír | měsíc | hmyz | čína | kosmonautika

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 01. 2018 | 11:00

Čína má velice ambiciózní vesmírný program, který je zaměřen i na průzkum Měsíce. Už příští rok chtějí Číňané vyslat na Měsíc speciální sondu, která ponese ve svých útrobách i živé bytosti.

Konkrétně má tento živý náklad dopravit na povrch Měsíce sonda Chang 4.  Ponese kontejner s miniaturním ekosystémem, obsahující vajíčka bource morušového. Kromě nich bude v biokontejneru také několik brambor a semena rostliny s názvem huseníček rolní. Proč byly vybrány zrovna tyto rostliny a živočichové?

Housenka bource morušového se, jak známo, líhne z vajíčka po deseti dnech. Larva se zakukluje v kokonu ze surového hedvábí, které je tvořeno výměšky slinných žlázy housenky. Tím je chráněna před zraněním. Z kokonu se pak vylíhnou bourci morušoví, kteří začnou produkovat oxid uhličitý, zatímco brambory a huseníček bude produkovat kyslík. Může se tak nastartovat miniaturní, ale funkční ekosystém.

Ovšem celý plán naráží na řadu problémů, které se zatím nepodařilo vyřešit. Tím prvním je teplota a pak také radiace. Ekosystém musí být oddělen od mrazivého počasí na Měsíci a bude potřeba jej proto permanentně zahřívat. Co s vlivem radiace se zatím také neví.

Přesto už nyní Číňané slibují, že pokud bude mít mise Changu 4 úspěch, vyšlou na Měsíc další ekosystém, tentokráte mnohem větší a druhově pestřejší. Chang 4 má přistát ve 13 kilometrů hlubokém kráteru na Aitkenově pánvi. Právě zde vědci předpokládají výskyt vody v ledovém skupenství. Ten by mohli využít i případní budoucí kolonisté Měsíce.

Chang 4 je už druhá čínská sonda, která má přistát na Měsíci. Kromě zmíněného kontejneru s sebou poveze také lunární vozítko. Program této mise je zajímavý také tím, že se na něm poprvé v čínské historii podílí soukromé společnosti, a nejde tedy o čistě státní projekt. 

Jak celý experiment s bourci morušovými, bramborami a rostlinami dopadne, je nyní ve hvězdách. Čínští experti mají před sebou každopádně ještě mnoho práce, pokud chtějí, aby jejich miniaturní biotop na Měsíc nejen doletěl, ale také tam přežil. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 01. 2018 | 11:00

Zavří­t reklamu