Čína dokončila největší teleskop na světě, má najít mimozemšťany.

Čína dokončila největší teleskop na světě, má najít mimozemšťany. | zdroj: dailymail.co.uk


Čína chce jako první najít mimozemšťany. Dostavěla největší teleskop světa o délce 30 fotbalových hřišť!

TÉMATA: teslekopy | čína | vesmír | technologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 07. 2016 | 12:00

Měří půl kilometru v průměru a stál 180 milionů dolarů. Řeč je o největším teleskopu na světě, který postavili Číňané v provincii Kuej-čou v proláklině Ta-wo-tang.

Teleskop postavila Národní astronomická observatoř. Čína si od teleskopu slibuje, že se stane světovým lídrem v hledání mimozemských civilizací. Právě k tomu je totiž teleskop určen. Má najít signály z vesmíru, které vysílají mimozemské civilizace. 

Nyní čekají teleskop první zkoušky, do plného provozu by měl přejít v září. Čína obří monstrum stavěla pět let a musela kvůli stavbě přesídlit obyvatele několika vesnic. Proláklina Ta-wo-tang byla vybrána záměrně právě proto, že je velmi řídce osídlena a navíc velmi dobře odstíněna od magnetických poruch. Navíc tvar prolákliny přímo vybízel ke stavbě teleskopu. 

Nyní už jen zbývá doufat, že Číňané ve své snaze najít mimozemské civilizace uspějí lépe než jejich američtí konkurenti. V USA není program CETI, který se hledáním mimozemských signálů zabývá, zrovna prioritou a už delší dobu spíše skomírá. Čínská konkurence by tak mohla rozjet nové závody, tentokrát o to, kdo první objeví mimozemšťany. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 07. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu