válkaČeskoslovenskoobjevy

Čína a Japonsko se přou: je gigant Izumo torpédoborec, nebo letadlová loď?

Čína a Japonsko se přou: je gigant Izumo torpédoborec, nebo letadlová loď?
Zdroj: cnn.com

Nosič vrtulníků Izumo je velká válečná loď, kterou Japonsko nedávno slavnostně zařadilo do své flotily. Zatímco Japonci tvrdí, že jde o torpédoborec, Čína ji považuje za letadlovou loď. Tu ovšem Japonsko podle vlastní ústavy vlastnit nesmí.

Tomáš Chalupa 7. dubna 2015

Izumo je velká válečná loď nesoucí vrtulníky. Takto kostrbatě se musí popisovat proto, že není jasné, o jaký typ plavidla vlastně jde. Zatímco vláda tvrdí, že je to torpédoborec nesoucí vrtulníky, podle jiných zpráv je to vrtulníková loď, vrtulníkový křižník nebo dokonce letadlová loď. Záleží na tom, zda se jedná o odpůrce, nebo zastánce pořízení lodě. Japonsko totiž ve své ústavě má zakotveno, že nesmí mít letadlové lodě a obecně útočné zbraňové systémy.

Je pravda, že Izumo je stejně velký jako letadlové lodě ze druhé světové války. Má výtlak 24000 tun, délku 248 metrů a posádku o 450 mužích. To opravdu nejsou parametry torpédoborce a také vzhledem ho rozhodně nepřípomíná. Na druhou stranu o letadlovou loď jít nemůže, protože na palubě prostě žádná letadla nemá, přestože by mohla nést údajně až 28 letadel. Počítá se jen s devíti vrtulníky, zástupci vlády tvrdí, že paluba není ke vzletu letadel vhodná a ani další parametry neumožňují používat loď jako letadlovou. Proto se nejčastěji mluví o nosiči vrtulníků nebo vrtulníkové lodi.

Izumo je největší loď vyrobená v Japonsku od konce druhé světové války. Zneklidněna je především Čína, která má s Japonskem neustále teritoriální spory. Právě Čína také nejvíce podezřívá Japonsko, že ve skutečnosti postavilo letadlovou loď, jen ji tak nechce veřejně označit. Naopak Japonci tvrdí, že není žádný důvod k obavám a vrtulníky na palubě budou sloužit k čistě defenzivním úkolům, jako je patrolování a vyhledávání ponorek.

Odborníci se shodují, že Japonsko učinilo stavbou Izuma krok kupředu ve vývoji velkých válečných lodí bez ohledu na to, jak je plavidlo oficiálně označováno. „Izumo je důkazem, že Japonsko má technické možnosti a zájem stavět velké letadlové lodě. Je možné, že v průběhu služby najde možnosti, jak Izumo využít jako letadlovou loď,“ shrnuje postoj Číny její vojenský odborník Lie Jie. Tomu odporuje japonský ministr obrany, když říká: „Nemáme v žádném případě v úmyslu použít Izumo jako letadlovou loď.“ Číňany navíc dráždí i samotné jméno lodě, protože plavidlo stejného jména se podílelo na japonské invazi do Číny za druhé světové války.

Další články

Zavří­t reklamu