válkaČeskoslovenskoobjevy

Čím víc břišního tuku, tím míň mozkové hmoty – studie zjistila překvapivou skutečnost

Čím víc břišního tuku, tím míň mozkové hmoty – studie zjistila překvapivou skutečnost
Zdroj: livescience.com

Obezita je odjakživa strašákem hlavně pro naše cévy a srdce. Jak ale ukázala nedávná studie britských vědců, existuje také spojitost mezi větším množstvím břišního tuku a úbytkem mozkové hmoty.

Simona Knotkova 29. ledna 2019

Badatelé dali dohromady více jak 9600 dobrovolníků s průměrným věkem 55 let. Nejprve změřili hodnotu jejich BMI (index tělesné hmotnosti) a WHR (poměr pasu a boků). Druhou částí výzkumu byla magnetická rezonance, která stanovila objem mozkové hmoty. Jednotlivé výsledky byly následně porovnávány a odhalily překvapivou skutečnost – lidé s vyššími hodnotami BMI a WHR měli méně mozkové hmoty ve srovnání s jedinci, kteří měli buď pouze vyšší BMI nebo všechny hodnoty nízké.

Konkrétně měli lidé s oběma vysokými hodnotami v průměru 786 kubických centimetrů šedé hmoty, zatímco účastníci výzkumu s vyšší hodnotou BMI měli 793 kubických centimetrů a ti s nízkými hodnotami BMI i WHR 798 kubických centimetrů.

Studie vedená profesorem Markem Hamerem z univerzity v Loughboroughu tedy potvrdila, že nadmíra břišního tuku neškodí pouze našim cévám a srdci, ale má spojitost také s naším mozkem. Menší hodnoty mozkové hmoty mohou do budoucna přinést problémy s pamětí a zvyšují také riziko rozvoje demence. Není to přitom poprvé, co vědci podobný výzkum provedli. Teprve nyní ale disponovali obrovským vzorkem lidí, který jejich dřívější hypotézy o spojení tuku a mozkové hmoty prokázal.

Dosud není jasné, na základě jakého biologického mechanismu k tomuto spojení dochází. Nemusí to přímo znamenat, že více tuku způsobuje i úbytek mozkové hmoty. Celý proces může probíhat právě naopak a jedinci s menším objemem mozku mohou být náchylnější k obezitě. Teprve další bádání by do problematiky mohlo vnést nové skutečnosti.

Hlavní ponaučení, které z výzkumu vyplývá, je ale zřetelné. „Výsledek jenom potvrzuje, že dobré celkové zdraví je velmi důležité i pro dobré zdraví našeho mozku,“ říká neuroložka z newyorské Lenox Hill Hospital Gayatri Devi.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu