První album Boba Dylana z roku 1962 moc úspěšné nebylo, to druhé, které vyšlo o rok později, z neznámého písničkáře udělalo hvězdu a folkrockovou legendu.

První album Boba Dylana z roku 1962 moc úspěšné nebylo, to druhé, které vyšlo o rok později, z neznámého písničkáře udělalo hvězdu a folkrockovou legendu. | zdroj: bobdylan.com


Čím to, že vědci tak rádi citují Boba Dylana? To ví snad jen...

TÉMATA: hudba | folk | rock | bob dylan | věda a výzkum

user-avatar

Blondie

18. 12. 2015 | 14:00

Jste fanoušky amerického písničkáře Boba Dylana? Pokud ano, pak určitě ne tak velcí jako skupina švédských výzkumníků, kteří se dokonce vsadili o to, komu z nich se nejvíc podaří do vědeckých článků propašovat citace z Dylanových písní. Na sázku pak navázali seriozním vědeckým výzkumem.

Bob Dylan je zdrojem inspirace pro mnoho vědců v oblasti medicíny. Takový je závěr nové studie, zabývající se tím, jak často se narážky na zpěvákovy písně objevují ve vědeckém tisku. Tým švédských vědců z lékařské univerzity Institut Karolinska ze Stockholmu jich napočítal celkem 727, z toho 213 klasifikoval jako jednoznačné citace z Dylanových textů. Nejstarší článek citující Dylana podle nich vyšel v roce 1970 v Journal of Practical Nursing (Časopis praktického ošetřovatelství), tedy osm let po vydání zpěvákova debutového alba. Tento trend pokračoval během poloviny 70. let, v době, kdy byl Dylan na vrcholu své slávy, pak ale načas zeslábl. Po roce 1990 však počet článků s odkazy na Dylanovu tvorbu zaznamenal exponenciální nárůst.

Vědci si to vysvětlují jednak tím, že každoročně se publikuje čím dál více článků, a dále i tím, že řada z těch, kteří v 60. letech studovali a poslouchali Dylana, se stala později lékaři, vědci či editory časopisů. „Také liberálnější přístup k excentričtějším titulkům může částečně vysvětlit naše zjištění,“ stojí ve studii.

Druhé album The Freewheelin' Bob Dylan z roku 1963 obsahovalo vesměs protestsongy.

Jak z výzkumu vyplynulo, nejčastěji jsou citovány písně The Times They Are A-Changin (Časy se mění) a Blowin' in the Wind, kterou si čeští pamětníci pamatují v podání Boba Frídla či Waldemara Matušky (Vítr to ví). Za nimi následují songy jako 'All along the watchtower (Podél strážní věže), Knockin' on heaven's door' (Ťukám na nebeskou bránu) a 'Like a rolling stone' (Jako tulák).

Výzkumníci rovněž s upokojením konstatovali, že ikonický americký zpěvák si lékařské profese váží, jak třeba dokládá jeho song Don't fall apart on me tonight, v níž lamentuje: „Kdybych tak byl doktorem/možná bych zachránil někomu život, o který by jinak přišel/třeba bych udělal něco dobrého pro svět/namísto pálení každého mostu, po němž jsem přešel/.

Výzkumný tým švédských vědců, který rád poslouchá Dylana a pátrá po stopách jeho tvorby ve vědeckém tisku.

Jak ale studie naznačuje, úctě se mezi lékařskou komunitou těší i sám zpěvák. „Dylanovo dílo je jednoduše částí celosvětové kolektivní moudrosti,“  míní šéf týmu Carl Gornitzki. „Člověk ani nemusí Dylana obdivovat nebo jej dokonce i znát, aby některou z jeho frází, jako třeba ´odpověď se vznáší ve větru´, občas nepoužil,“ vysvětlil. Ostatně od roku 1996 akademici lobují u Švédské akademie, aby ocenila Boba Dylana Nobelovou cenou za literaturu.

Tady je několik příkladů, jak vědci zakomponovali do titulků svých prací fráze z písňových textů Boba Dylana:

Like a rolling histone: 'Epigenetic regulation of neural stem cells and brain development by factors controlling histone acetylation and methylation'

 

Bringing it all back home: 'Bringing it all back home: how I became a relational analyst'

 

Blood on the tracks: 'Blood on the tracks: a simple twist of fate?'


Knockin' on pollen's door: 'Live cell imaging of early polarisation events in germinating Arabidopsis pollen'

 

Blowing in the wind: 'Nitric oxide and inflammation: The answer is blowing in the wind' 


A slow train is coming: 'Dietary nitrate – a slow train is coming' 


 

 

user-avatar

Blondie

18. 12. 2015 | 14:00

Zavří­t reklamu