válkaČeskoslovenskoobjevy

Čím to, že jsou Japonci tak posedlí mechem?

Čím to, že jsou Japonci tak posedlí mechem?
Zdroj: iflscience.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Japonsko je známo svými excentrickými chutěmi a zálibami v bizarnostech. V posledních letech mnoho Japonců propadlo nové zálibě – mechům. Zatímco pro lidi na Západě tyto rostliny představují představují spíše nevítaného hosta a vadu na kráse jejich trávníků, chodníků či střech, Japonce mechy fascinují. Zájem o exkurze za poznáváním mechů je tak veliký, že poptávka dalece převyšuje nabídku.

Yvonne Pokorná 4. prosince 2018

Cokoliv co nějak souvisí s mechy, se stalo v Japonsku lukrativním obchodním artiklem. V zemi vycházejícího Slunce tak například frčí nošení prstenů s mechem místo drahých kamenů. Pro mnoho mladých Japonek se láska k mechům stala součástí jejich identity. Říkají si mechové dívky, pořádají mechová párty, na kterých popíjejí nápoje na bázi mechu. Hotely se tomuto trendu rychle přizpůsobily a pro takto zapálené ženy nabízejí mechové hotelové balíčky, jejichž součástí jsou výlety do mechových lesů s průvodcem.

Mechy se v Japonsku staly také oblíbenou domácí dekorací. V módě jsou takzvané mechové koule, které se vkládají buď do skleněných nádob s vodou nebo jednoduše do misek, případně se věší po okapy střech. Stejně jako kaktusy nebo bonsaje, mechy nepotřebují velkou péči ani zálivku.

Mechy samozřejmě nechybí v japonských zahradách, kde pokrývají velkou část plochy. Díky tamnímu vlhkému klimatu se mechům velmi daří a zahradníci z nich mohou vytvářet úchvatné designy. Lze s nimi na malé ploše napodobovat přirozenou eleganci krajiny. „Horskou krajinu a kontrastní hustotu zeleně lze vyjádřit právě mechem,” říká prominentní zahradní designér Čisao Šigemori. Navíc v Japonsku je na výběr velké množství těchto rostlin. Z celkových 12 tisíc druhů mechů, které se na světě nacházejí, je jich tam k mání dva a půl tisíce! Takže jde o svým způsobem mechovou velmoc.

Důvodů, proč si Japonci mechy oblíbili, se však najde víc. K jejich popularitě zajisté přispěla kniha nazvaná Mechy, mí drazí přátelé od Hisako Fudžii, vydaná v roce 2011, jíž se prodalo na 40 000 výtisků. Nicméně mechy (ač nemají opravdové kořeny) již dávno hluboce zakořenily v japonské kultuře a tradici. Dokonce i japonská národní hymna obsahuje slovo „mech”: „Svět možná potrvá další tisíce let / Až se oblázky spojí do jedné obří skály, pokryté mechem.“

V Japonsku najdete mechy všude. Rostou na zemi, na skalách, na stromech, celý les halí jako do huňaté zelené kožešiny. Přesto, či možná právě proto, si jich Japonci velmi cení.

V západním světě lidé často považují přírodu za něco, s čím je třeba bojovat. Japonci se s ní raději pokoušejí spolupracovat a přistupují k ní z pozice zdvořilého hosta. Mnoho z nich proto stěží pochopí, proč odstraňovat a ničit něco tak užitečného a neškodného, jako je mech. Mechy přece zadržují vláhu, zvlhčují ovzduší, zpevňují půdu a některé druhy mohou posloužit jako vynikající tepelná izolace. Dokážou fixovat velké množství uhlíku. Ten se tak nedostane do ovzduší a nemůže coby součást skleníkových plynů zvyšovat teplotu na naší planetě.

Japonci navíc oceňují to, co má věk a historii. Mech nevyroste přes noc, ale roky trvá, než pokryje povrch kamene. A v jejich očích jsou mechy krásné – s živými barvami od jasně zelené po hnědou, což hezky ladí s šedavými kameny, barevnými listy na podzim či jemně růžovými květy višní. Mechoví fandové se také rádi dotýkají jejich sametově měkkého povrchu. Turistické výpravy za mechy kromě poznání mají i relaxační efekt. Pouhý pohled na zářivě zelené mechové koberce v lesích či zahradách uklidňuje spěchem a stresy zmítanou lidskou mysl.

Pro Japonce mech není milostným poblouzněním, které za několik málo let pohasne. Spíše jako samotná rostlina je trvalého rázu. Jak říká “mechový král” Oiči Kijomura, jenž na prodeji mechu ročně vydělá 270 tisíc dolarů, mech byl před lidmi a bude i po nich. Vždyť mechy byly schopné přežít pod ledem stovky i tisíce let a snášet nehostinné prostředí malé doby ledové. Rostou na všech kontinentech včetně Antarktidy. Patří mezi nejstarší rostliny, jež kolonizovaly souš. Není divu, že se staly předmětem uctívání v zenových buddhistických zahradách.

Další články

Zavří­t reklamu